Arama Motorlarında Sıralamayı Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Arama Motorlarında Sıralamayı Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Seo analiz araçlarının arasında en çok tercih edilen sitesi Moz, her iki yılda bir dünyanın en önemli arama motorlarının uzmanlarına anketler yaparak, arama motorlarının çalışma prensipleri hakkında detaylı bir analiz yapmaya çalışmaktadır.  Moz bu sayede birlikte çalıştığı, analiz sunduğu partner ve kişilere web sitelerin nasıl daha iyi bir konuma geleceği veya düşme riski varsa bunu nasıl açığa çıkartılacağı hakkında bilgiler sunmaktadır. Moz bu yıl yaklaşık 200 uzmandan görüş toplayarak 100'e yakın sıralama faktörü tespit etmiş ve bunların analizlerini gerçekleştirmiştir.


Avustralya'lı arama motoru bilim adımı Dr. Matthew Peters liderliğindeki Veri Bilim takımı, web sayfalarının sıralamasında hangi özelliklerin öneme alındığı hakkında geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. Moz, bu yıl yaptığı analizlerde ilk defa SimilarWeb, DomainTools ve Ahrefs’in de aralarında bulunduğu bir çok veri ortaklarıyla iş birliği gerçekleştirdi.


Yapılan bu analiz sonucunda aramalarda önde olan web sitelerinin ortak özellikleri baz alınarak tespitler yapılmaya çalışıldı. Tabi bu yapılan tespitler arama motorlarının hangi özellikleri baz aldığının kesin bir kanıtı olarak gösterilemez. Her arama motoru kendi bünyesinde bir çok özelliği baz alarak bu algoritmaları geliştirmekte ayrıca sürekli olarak bunlara yenilikler ve değişiklikler getirmektedir. Ama yapılan bu analizler sonucunda çıkan önemli belirtiler yapılacak olan seo çalışmalarında dikkate alınabilir bu sayede başarılı bir sonuç alınabilir.


Moz'un yukarıda bahsi geçen sıralama faktörlerinin Google algoritmasındaki etkileri neler bunları detaylı olarak inceleyelim.


1) Domain Seviyesinde Linkler: 8.22/10
Moz yapılan bu analizde en önemli sıralama faktörü olarak domain seviyesindeki linkleri göstermiş.  Bu madde içerisinde link sayısı, güven, domain seviyesindeki sayfa sıralaması gibi ölçüler önemlidir.
2) Sayfa Seviyesinde Link: 8.19/10
Bu sıralama faktöründe sayfa sıralaması, güven ölçümleri, ana sayfaya bağlantı miktarı, linkler, anchor text dağılımı, link kaynaklarını kalitesi önemlidir.
3) Sayfa Seviyesinde Anahtar Kelime ve İçerik Tabanlı Özellikler: 7.87/10
4) Sayfa Seviyesinde Anahtar Kelime – Agnostik Özellikler: 6.57/10
5) Etkileşim & Trafik/Sorgu : 6.55/10
6) Domain Seviyesinde Marka Metrikleri: 5.88/10
7) Domain Seviyesinde Anahtar Kelime Kullanımı: 4.97/10
8) Domain Seviyesinde Anahtar Kelime – Agnostik Özellikler:4.09/10
9) Sayfa Seviyesi Sosyal Ölçümler: 3.98/10

 

Moz'un paylaştığı bu analize buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Hasan Yıldız / 26 Ağustos 2015 13:55

Güzel bir yazı olmuş. Daha önce de domain seviyesindeki linklerin çok etkili olduğunu duymuştum ama backlink alımlarının genelde problem yaratıldığını söyleyenler var bu yüzden terettütte kalmıştım. Link alırken sitenin doğruluğunu nasıl tespit edebiliriz diye sürekli araştırıyorum. Bu bilgilerde gayet yararlı oldu benim için.

Cevaplamak için tıklayınız.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.