Çocuklar İçin Kodlama Eğitimleri Nasıl Yapılıyor? Code Org Nedir?

Çocuklar İçin Kodlama Eğitimleri Nasıl Yapılıyor? Code Org Nedir?

Bilgisayar ve bilgisayar destekli programlar çok yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Artık bilgisayar kullanmayan insan sayısı neredeyse yoktur. Bu noktada kodlama adı verilen ve programlama becerilerini kazandıran bir anlayış ortaya çıkmıştır. Çocuklar için kodlama eğitimleri nasıl yapılıyor? Code org nedir, bundan dolayı genellikle velilerin merak ettiği bir sorudur.
 

Code Org Nedir?
 

Son yıllarda çocuklara bilişim konusunda eğitim vermek için code.org adında bir web sitesi hayata geçirilmiştir. Bu web sitesi; Google ve Microsoft gibi markaların yanı sıra birçok değişik firmanın katkıları ile oluşturulmuştur. Projenin temel amacı, en basit hali ile kodlama ve programlamayı öğretebilmektir. Bunun için ülkemizde de bir eğitim programı oluşturulmuştur. Siteye erişim için resmi adrese girmek gerekmektedir. Web sayfasında Türkçe dil seçeneği de söz konusudur. Sitede videolu derslerin yanı sıra, değişik uygulamalar da bulunmaktadır. Çocukların gelişimine katkıda bulunan bu site, eğitim durumuna göre değişik programları bünyesinde barındırmaktadır. Çocuklar için kodlama eğitimleri nasıl yapılıyor? Code org nedir durumu bu şekilde açıklanabilmektedir.
 

Çocuklara Kodlama Dersi Nasıl Verilir?
 

Çocukların kodlama öğrenebilmesi için siteye girdikten sonra üye olması gerekmektedir. Ücretsiz bir biçimde alınan üyelikten sonra, mevcut derslere başlamak mümkündür. Bu noktada en alt seviyeden başlayan dersler vardır. İlk ders, okuma yazma bilmeyen çocuklar içindir. Bundan dolayı görsel üzerinden kodlama öğretilmektedir. Anaokulunda eğitim gören ya da birinci sınıfta olan öğrenciler için hazırlanan ilk ders, birçok değişik grafik ve görselden oluşmaktadır. Her dersin adı farklıdır. Bu dersler alt alta sıralanmıştır. İlerleme durumu adındaki bölüm ile çocuğun gelişimi takip edilebilmektedir. Okuma yazma aşamasına henüz gelememiş olan öğrenciler, öğretmenlerinin yardımları ile kodlamayı öğrenebilirler. İlk ders sonrasında diğer dersler başlar. İkinci dersten itibaren okuma yazma şartının koyulduğunu görmekteyiz. Dersler zorlaşarak ilerlemektedir. Geri bildirim sayesinde öğrencinin ne kadar öğrendiği anlamak mümkündür. Çocuklar için kodlama eğitimleri nasıl yapılıyor? Code org nedir bu şekilde başarılı bir biçimde yapılmaktadır. Proje sayesinde programlama bilmeyen çocuk kalmayacaktır.
 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.