Nasıl bir Seo Stratejisi ile Google'da Yükselme Sağlanır ?

Nasıl bir Seo Stratejisi ile Google'da Yükselme Sağlanır ?

İnternet dünyasında başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle bir seo stratejisine sahip olmalısınız. Daha önceki yıllarda iki üç kelime ile arama motorlarında üst sıralarda yer alanılabiliyordu.  Son dönemlerde arama motorlarının geliştirmiş olduğu algoritmalar ile bu söylem tarihe karıştı. Artık başarılı bir strateji uygulamadan arama motorlarında yükselmek nerdeyse imkansız.


Peki varsayalım bir seo stratejimiz var ve bu yoldaki planlarımızla devam etmek istiyoruz. Yolun sonunun başarılı olabileceğimizin garantisini verebilir miyiz? Tabi ki hayır. Uygulanacak olan stratejinin profesyonel ve başarıya endeksli olması gerekmektedir. Şimdi başarılı bir seo planını nasıl oluştururuz bu konuda biraz konuşalım.


Günümüzde arama motorlarının oluşturmuş olduğu ve sürekli geliştirmekte oldukları algoritmaların karmaşıklığından bahsetmiştik. Siz bir algoritmayı çözemeden hemen yeni bir tanesi gelmektedir. Bu sayede çözümü zor olan bir sistem haline gelmektedir. 


Seo planımızın ilk aşaması tabi ki yukarıda da bahsettiğimiz strateji aşamasıdır. Strateji basamağında belirlememiz gereken bazı adımlar vardır.


•    Hedefleriniz :  Şuan ki durumunuzu göz önünde bulundurarak ilerde hangi pozisyonlarda olmak istiyorsunuz bunun net kararını vermemiz gerekir.
•    Rakipleriniz :  Rakiplerinizin listesini oluşturmanız ve bunların nasıl bir plan uyguladıkları hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Bu aşamada tabi ki işin içerisine rakip analizi kavramı girmektedir. Bir çok backlink, site analizi, performans analizi. kod analizi araçlarını kullanarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz. Daha detaylı bir bilgi istiyorsanız bunu analiz firmalarından da raporlatabilirsiniz.
•    Kitleniz :  Bu aşamada kime ulaşmaya çalıştığınız, nasıl bir müşteri kitlesi oluşturmak istediğiniz gibi sorulara cevap vermeniz gerekmektedir. Burada rakip analiz raporlarını da kontrol ederek çalışmaya katkı verebilirsiniz.
•    Yatırım : Her alanda olduğu gibi yapılacak olan seo çalışmalarında da yatırım yapılacak miktar çok önemlidir. Hatta strateji aşamasının en önemli noktasıdır diyebiliriz. Burada bir miktar belirleyecek veya bunu çalışma aşamasında arttırarak devam ediceksiniz.


Yukarıda bahsi geçen aşamalar haricinde, sitenize erişim yapacak olan kitlenin genellikle hangi anahtar kelimeleri kullandığını bilmeniz gerekmektedir. Hedef kitlenizin hangi anahtar kelimelerini kullandığını ve yaygın olanlarının hangileri olduğunu Google Adwords'te bulunan Anahtar Kelime Planlayıcı aracı ile bulabilirsiniz. 


Anahtar kelimle planlayıcından çıkan sonuç neticesinde internet sitenizi yapılandırmanız gerekmektedir. Öncelikle internet sitenizin seo kurallarına uyup oymadığını kontrol etmelisiniz. Bunu da Google arama da "Seo Analiz" yazarak çıkan sitelerden kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizi Google Performans aracı ile sitenin hız performansını ve mobil uyumunu kontrol edebilirsiniz. Burada çıkan uyarıları dikkate alarak internet sitenizde düzeltmeler yapmalısınız. 


Site içerisindeki düzenlemelerimizi yaptıktan sonra, sitemizin daha önceden almış olduğu backlinkleri kontrol etmeliyiz. Linkler sitemizi rank seviyesi için büyük etkiye sahiplerdir. Bu yüzden backlink analiz araçlarını kullanarak bu kontrolü sağlamalıyız.  Analiz yapan iyi firmaların bir çoğu bunu ücret ve abonelik karşılığında yapıyor.( ahrefs ) Ama bazı ücretsiz yapan sitelerde bulunmakta tabi her ne kadar ücretli olanlar kadar iyi olmasalar da size bu alanda yardımcı olabilirler.


Google'ın en öneme aldığı ve planımızın değerli odaklarından olan içeriklere de çok dikkat etmeliyiz. Bunu özellikle belirtmem gerekir ki Google ve diğer arama motorları kullanıcılara yanlış bilgi vermemek için içerik yönetimine çok dikkat etmektedir. Özellikle son zamanda çıkan Google algoritma güncellemelerine bakıldığında hepsinin içerikle ilişkili olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden hedef kitlemiz için oluşturduğumuz anahtar kelimeleri göz önüne alarak içeriklerimizi düzenlemeliyiz. Ayrıca bu içeriklerimizi sık sık kontrol ederek güncellemelere devam etmeliyiz. Tabi ki içeriklerimizin özellikle özgün olması şarttır.  Başka sitelerden istediğiniz kadar yazı alsanız da bunun sayısı fazla da olsa bu sitenize yarardan çok zarar verecektir. Bu yüzden girdiğiniz içeriklerin hem özgün hem de kaliteli olması gerekmektedir.


Google gibi arama motorlarında yükselme için belirlemiş olacağımız stratejinin ilk aşamasını tamamladık. Bir sonraki yazımızda bunun devamını sağlayacağız. Lütfen  sorularınızı ve düşüncelerinizi yorum bölümümüzde bizimle paylaşın.


Google Panda güncellemesinin zararlarını ve çözümü ile ilgili yazımızı bağlantı üzerinden görebilirsiniz.

halil / 27 Kasım 2015 21:24

çiçek ve çiçekçi kelimesi ilk sayfada yer almak

Cevaplamak için tıklayınız.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.