Caps Yapmanın İncelikleri Neler?

Caps Yapmanın İncelikleri Neler?

Eğlenceli bir seçenek olan Caps yapımı, görsellere başka bir açıdan bakılmasını sağlarken, hem düşündüren hem de güldüren bir özelliğe sahiptir. Sosyal medyanın gün geçtikçe yaygınlaşmasını takiben, caps yapımı da ivme kazanmış ve giderek yayılmıştır. Baktığımız zaman bugün hemen her konuya uygun bir caps mevcut olduğunu görüyoruz. Fotoğraflar kesilmek suretiyle alt kısımlarına duruma uygun kısa bir yazı ekleniyor ve sonuç, güldüren eğlenceli paylaşımlar oluyor. Ancak bu capslerin yapımı esnasında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Her caps komik olmadığı gibi, bazıları da fenomen haline gelebiliyor. Peki, caps yapmanın incelikleri neler? Gelin birlikte değerlendirelim.

Caps yapmak için phohoshop ustası olmaya gerek yok. Hatta yalnızca bunun için online platformlarda ve mobil cihazların mağazalarında farklı özelliklere sahip uygulamalar da bulunuyor. Ancak tabiri caizse “yaptım oldu” denilebilecek bir caps için bazı detayların dikkate alınması gerekiyor. Size gereken, az çok photoshop bilgisi, biraz yaratıcı zeka ve uygun görseller!

 

Caps Nasıl Yapılır?

Masaüstü bilgisayarda photoshop uygulaması ile caps yapmak elbette mümkün. Ancak pratik değil. Çünkü kimse saatlerini bilgisayar başında harcamak istemiyor. Bu durum da kişileri doğal olarak mobil cihazlardan caps yapımına yönlendiriyor.

Caps yapmak için ilk adım, uygun bir görsel bulmak. Yalnızca fotoğraf durumunda iken komik olmayan görseller, altındaki yazı ile birleşince ortaya harika bir sonuç çıkabiliyor. Bu nedenle yapmak istediğiniz caps için uygun bir görsel bulmalısınız. Elbette altına yazılacak olan espri de ilgi çekici olmalı. Bunun için günlük hayatta biraz gözlem gücü ve biraz da yaratıcılık yeterli. Başlangıç aşamasında zorlansanız da, caps yapmayı sürdürdükçe ortaya güzel sonuçlar çıkacaktır.

Sosyal medyada mevcut durumdaki capslerin çokluğu biliniyor. Bu nedenle yapacağınız capsi özgün bir şekilde oluşturmalısınız. Yazıyı eklerken imla hatalarına azami dikkat ve özen gösterilirse çok daha başarılı bir caps oluşturulabilir. Aynı zamanda kullanılan esprilerin güncel olmasına, eskimemiş olmasında da dikkat etmelisiniz.

Genellikle tek bir görsel üzerinden yapılsa da, espriye uygun birden fazla görsel de eklenebilir. Bu, okuyan kişide merak da uyandıracaktır. Ancak yazı kısmı abartıdan uzak olmalı, ortalama 3 – 5 kelime ile özetlenmeli. Çok uzun capsler dikkat çekmekten ve okunmaktan uzak olacaktır.

Güncelliğini yitirmeyecek konular caps malzemesi olmaya çok uygundur. Söz gelimi çok popüler bir film repliği uygun görselle harika sonuç verebilir. Bazı görsellerde küçük photoshop işlemleri yapmak da komik olabilir.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.