Google'dan Yeni Güncelleme : Panda 4.2

Google'dan Yeni Güncelleme : Panda 4.2

Merhaba arkadaşlar, Google arama motorunun en son 25 Şubat 2014 tarihinde 4.1 sürümü ile yenilediği Panda 'yı 4.2 ile güncelleyerek yeni bir adım attı. Geçtiğimiz ay SMX Advanced konferansında Gary Illyes yeni panda güncellemesinin önümüzdeki haftalarda geleceğini bizlere bildirmişti.  Tabi Gary'nin bahsettiği bu hafta olayı biraz gecikmeye uğrasa da geçtiğimiz hafta sonu etkilerini göstermeye başladı.  Öncelikle bu güncellemenin bir algoritma güncellemesi değil veri yenilemesi olduğunu söyleyelim. Peki şuan da Panda 4.2 'nin etkilerini tam olarak görüyor muyuz?  Tabi ki hayır. Google firması bu etkinin yavaş ilerleyerek bir değişim yapacağını ve kısa vade de sert etkiler bırakmayacağını bildirdi. Tabi bu durum dijital ortamda ilerleyen web siteleri için güzel bir haber. Çünkü google tarafından yapılan güncellemelerin bazılarının ne kadar sert etkiler yaptığını ve siteler için büyük sorun olduğunu hafazamızı biraz geriye götürürsek hatırlayabiliriz. Tabi ki önümüzdeki aylarda site yöneticilerinin tetikte olması gerektiğinin uyarısını da yapalım.


Google Panda 2011 yılının Şubat ayında Google'ın büyük özveri ile hazırladığı bir filtre algoritması. Bu algoritmanın genel amacı, özgün ve zengin içeriklere sahip sitelerin arama sonuçlarında daha öne gelmesi ve bu sayede bilgi kirliliğinin de önüne geçmesi. Dolayısıyla kaliteli içerik yapan firmaların başarılı Seo performanslarının olacağının da bir bildirgesi olarak geçiyor.  Panda algoritmasının en dikkat ettiği durum kullanıcılar için olumlu içerik olmasıdır.Tabi ki bu algoritmanın kontrollerini analytics, web site yönetici vb. analiz araçlarından faydalanarak gerçekleştiriyor.


Biraz da Panda algoritmasının sevdiği ve sert bir terimle nefret ettiği içerik türlerinden bahsedelim;


Duplicate İçerikler 

Web sitenizde metinlerinizin çoğu özgün değilse tabi ki Panda güncellemesi başınıza bela olabilir. Aynı şekilde hazırladığınız bir metni ufak değişiklikler yaparak bir çok sayfanıza yerleştirmenizde bu Panda filtresinin ilgi alanına giriyor. Eğer internet sitenizde bu şekilde bir yapılandırmaya gittiyseniz bir an önce bu durumu düzeltin. Düzeltmeleri nasıl yapacağınız konusunda bilgi sahibi değilseniz ilerde paylaşacağımız Panda filtresi makalelerini okuyabilirsiniz. Bunun haricinde firmamız olarak ta sizlere yardımcı olabiliriz.


Fayda Getirmeyen İçerikler

Google firmasının genel amacı kullanıcılarına fayda sağlayan web sitelerini öne getirmek ve bunun en kısa süre içerisinde kullanıcılara ulaştırmak olduğu için, yaptığı her güncelleme bu amaca hizmet etmektedir. Dolayısıyla sitenizde barındırdığınız tüm içerikler özgün olsa da "kalite" dersinden sınıfta kaldıysa bu da Panda filtresinden olumsuz etkilenebileceğiniz anlamına gelir. Yazılması fazla emek sağlamayan, her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bu yazıların bu kategoriye girdiğini söyleyebiliriz. Bu tarz paylaşımlar yapmamak için öncelikle siz bir internet kullanıcısı olsanız yazdığınız makaleyi merak eder ve okurmusunuz diye sormanız gerekiyor.

Bu algoritma sadece sayfa bazlı bir durum değil tabi. Sayfalarınızın bazılarının bu şekilde problemli olması Panda filtresinin tüm sitenizi etkilemesine neden olacak. Yani sizin paylaştığınız kaliteli ve özgün olan içeriklerinde bu durumdan etkilenmesi gibi bir durum ortaya çıkacak.


Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan haberdar iseniz ve bu şekilde paylaşımlar yapmıyorsanız Panda 4.2 güncellemesi sizin için tehtit oluşturmuyor. Ancak internet sitenizde Google Panda'nın filtresine girebilecek yazılarınız mevcutsa ve şu ana kadar bir ceza ile karşılaşmadıysanız yeni güncellemenin sizi de bulması olası bir durum. Yavaş yavaş ilerleyeceğinin haberini veren Google'ın bu bildirisi sizin için söylenmiş olabilir.  Bu yüzden bir an önce sitenizdeki içerikleri kontrol ederek filtre durumunuzu düzeltebilirsiniz.

Google Panda 4.2 güncellemesi hakkında başka sorularınız var ise lütfen bu sorularınızı yorum bölümümüzden sorabilirsiniz.

Reçel Interactive / 27 Ağustos 2015 15:31

Merhabalar Meltem Hanım, Öncelikle sitenizin Google Panda'dan etkilenip etkilenmediğini tam olarak belirlemeniz gerekmektedir. Bunu belirledikten sonra eğer bu algoritma ile ilgili bir etkilenme var ise, sitenizin içeriklerini düzeltmeniz gerekir. Sitenizde sık sık kaliteli ve özgün içerik girmelisiniz. Sitenizin adresini iletişim bölümünden bize göndererek analizini yaptırabilirsiniz. İyi günler dileriz...

Cevaplamak için tıklayınız.

Meltem Esen / 26 Ağustos 2015 13:58

Merhabalar, benim sitemde google panda denilen bu algoritmadan etkilenenlerden bir tanesi gerçekten tüm çabalarımıza rağmen eski verimini geri getiremiyorum. Panda güncellemesinden oluşan sorunlar için etkili çözüm yöntemlerini paylaşırsanız sevinirim.

Cevaplamak için tıklayınız.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.