Jquery Nedir ? Ne işe yarar ?

Jquery Nedir ? Ne işe yarar ?

Jquery kısaca bir javascript kütüphanesidir. Jquery için daha az kodla, daha çok işlerin yapılmasını sağlayan bir javascript frameworküdür de diyebiliriz. Jquery JavaScript kullanımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır.

2006 yılının Ocak ayında bir javaScript gurusu olan John Resig tarafından duyurulmuştur. Günümüzde kullandığımız sitelerin büyük bir çoğunluğunda kullanılmaktadır ve en çok kullanılan javascript kütüphanesidir. Başarısı çok büyük boyutlara ulaşmıştır.Jquery kütüphanesi bedava ve açık kaynaklıdır. Jquery kütüphanesini resmi sitesi olan jquery.com‘dan indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer ki jQuery nin kodlarına bakmak ve kodlar üzerinde değişiklik yapmak gibi bir düşünceniz yoksa her zaman için sıkıştırılmış sürümünü indirmenizi tavsiye ediyoruz.2.x versiyonları Internet Explorer 6, 7, ve 8 sürümlerini desteklemezler.

Jquery tamamen SEO uyumlu bir teknolojidir. Css ile birlikte sorunsuz çalışır. Html içinde animasyon yapımını kolaylaştırır. jQuery içerisindeki methodları birbirine zincirleyerek tek satırda birden fazla işlemi yapabilirsiniz.

jQuery hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki adresleri inceleyebilirsiniz.
api.jquery.com
www.w3schools.com

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.