Adobe Premiere Pro'da Youtube İçin Render Ayarları Nedir?

Adobe Premiere Pro'da Youtube İçin Render Ayarları Nedir?

Render nedir, nasıl alınır?

Bilgisayar ortamında çizilen grafik ya da resimleri video haline çeviren bir bilgisayar yazılımı olan render, 3D alanında kullanılan bir terimdir. Film düzenleme programı olan Premiere Pro ile dijital video elde etmek, hali hazırdaki videoları güzelleştirmek, web için özel filmler yapmak ve video film düzenlemek mümkündür. Premiere Pro'da kaliteli bir render nasıl alınır adım adım öğrenmek istiyorsanız birlikte inceleyelim.


Premiere pro'da render almak
 

1- İlk adım olarak Premiere Pro açılır. 

2- Masaüstünde yer alan ve düzenlenmek istenen video sürükleme yöntemi ile Premiere Pro'ya aktarılır ya da dosya yüklenecek alanda sağa tıklanarak import butonuna tıklanır. Masaüstünden render alınacak video seçilerek Premiere Pro'ya dosya aktarılır.

3- Editleme işlemi dosyanın aktarıldığı alanın yanındaki sağ alanda yapılır. Video sürüklenerek sağ tarafa alınır. Uzun bir video ise ve belli bir kısmı alınarak düzenlenmek isteniyor ise alan seçimi yapılır. Bu işlem kesme yöntemi ile yapıldığından görüntü aralığının sağında ve solunda kalan kısım kesilerek yok edilir. 

4- Ses ve görüntü dosyası ayrı ise her ikisi yine sağa sürüklenir. Bağlantı ayarına girilerek bağlantı kesilir. Aksi takdirde görüntü dosyasına tıklandığında ses dosyası da işaretlenecektir.

5- Ses ve görüntü olarak kayma yaşanmaması için sesin başladığı görüntüden itibaren istenen görüntüler dışında kalan kısım kesilerek düzenleme yapılır. Kesme işlemi için C yi kullanabilir veya solda kesme butonuna tıklayarak istediğiniz kısımları soldan ve sağdan kesebilirsiniz. Kesme işlemi sonrası oluşan 3 dosyadan birini kullanacağınız için sağdaki ve soldaki dosya silinir. Her iki dosya işaretlenir ve sağ klikle link yapılır. Böylece her iki dosya tek dosya gibi hareket etmeye başlar ve ses ve görüntü olarak kaymalar önlenir.

6- Render almak için ctrl M yapılır veya file-export-media sıralaması ile render alınır. Genelde H264 kalitesi tercih edilse de tercih tamamen kullanıcının inisiyatifindedir.


Premiere Pro Youtube Render Ayarları
 

Her bakımdan mükemmel bir video düzenleme programı olan Premiere Pro ile amatörler de güzel videolar yapıyor. Hatta görüntünün belli yerlerinde görüntüyü yavaşlatma veya hızlandırma yaparak (race stretch) videonun belli bir kısmını hızlandırabiliyor.

Format olarak en çok tercih edilen H264 'ten diğerlerine kadar birçok seçenek sunuluyor.

Video kalitesini etkileyen pikseller arasında seçim yapılıyor. Piksel değerlerinin üzerine tıklayarak değeri değiştirebilir veya sola sürükleyerek direk kullanabilirsiniz.

Alt put name ile çıkış ismini vererek videonuzu istediğiniz alana kaydedebilirsiniz.

Render işlemini tamamlamak için export butonuna tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

 

Adobe Premiere Pro resmi sitesi için tıklayın.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.