Amblem Nedir Ne İşe Yarar? Kurumsal Firmalarda Nasıl Olması Gerekir?

Amblem Nedir Ne İşe Yarar? Kurumsal Firmalarda Nasıl Olması Gerekir?

Kurumsal firmaların hepsi, kendilerine ait olan bir amblem kullanırlar. Pazarlama ve piyasada tanınmanın temel koşullarından birisi amblem sahibi olmaktır. Bu noktada amblem nedir ne işe yarar, kurumsal firmalarda nasıl olması gerekir konusundan bahsetmek gerekiyor. Amblem, bir şirketin ya da kurumsal firmanın, kendisini ifade ettiği şekildir.

 

Amblemin Görevi Nedir?

Piyasada faaliyet gösteren ve başarı sağlamak isteyen her türlü kurum, kendilerini yansıtan bir amblem kullanmak zorundadır. Çünkü amblem ile beraber o firmanın karakteri, hizmetleri ve imzası tanıtılır. Bu yüzden amblem tasarımları çok özel bir şekilde yapılmalıdır. Amblemler, şirketlere dair bize fikir verirler. Zamanla göz alışkanlığı kazanıldığı için amblemi görür görmez aklımıza o firma gelir. Bundan dolayı amblemin, kimlik kazandırdığını söylemek mümkündür. 

 

Amblemler Nasıl Olmalıdır?

Amblem nedir ne işe yarar, kurumsal firmalarda nasıl olması gerekir noktasında, amblemin vurucu olmasından bahsetmek gerekiyor. Amblemlerde harf ve sözcük kullanımının olmadığını görüyoruz. Buna rağmen tek bir harf kullanan firmalar da piyasada faaliyet göstermektedir. Ancak en çok tercih edilenler genellikle resimli anlatıma sahip olan amblemlerdir. Bu tip amblemlerde önemli olan vuruculuğu yakalamaktır. Etkili bir amblem için karışık olmayan tasarımlar tercih edilmelidir. Ambleme bakan kişi, ne ifade edildiğini ve mesajı kolayca anlamlıdır. Bu yüzden sade ve basit anlamların her zaman daha çok akılda kaldığını söylemek mümkündür.

 

Amblem Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Amblem nedir ne işe yarar, kurumsal firmalarda nasıl olması gerekir diyenlere şu yolları önerebiliriz;

  • Kesinlikle akılıda kalıcı bir amblem seçilmelidir. Amblemi gören kişilerin hafızasında bu tasarım her zaman olabilmelidir.
  • Seçilecek olan amblemin diğer şirket ve firmalardan farklı olması gerekmektedir.
  • Amblem, yapılan iş ile alakalı olmalıdır. Bu noktada hangi sektörde faaliyet gösteriliyorsa, o sektöre dair çizgiler taşımalıdır.
  • Sade bir amblem her zaman daha iyi sonuç verir. Bu yüzden çok karmaşık olmayan çizgiler ile amblemin tasarlanması mantıklı olacaktır.
  • Amblem tasarımının başarılı bir şekilde yapılması, firmanın kurumsal kimliğine çok büyük bir katkı sağlayacaktır.

 


Birkaç örnek amblem;
 

 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.