Anahtar Kelime Seçimlerinde Yarlanabileceğiniz 3 Ücretsiz Araç

Anahtar Kelime Seçimlerinde Yarlanabileceğiniz 3 Ücretsiz Araç

Anahtar kelime ararken en zor şeylerden birisi içerikle alakalı anahtar kelimeleri tespit edebilmektir. Bunu göz önünde bulundurarak sizlere anahtar kelime araştırmalarınızda yardımcı olacak ipuçları vereceğiz. 

 

Bu araçlar detaylı anahtar kelime araştırmaları için tek başlarına yeterli gelmeyebilir. Yine de, rakipleriniz için en önemli anahtar kelimeleri tespit etmenizde ya da rekabetin düşük olduğu ve iyi arama hacmi getirecek fırsatları yakalamanızda faydalı olacaklardır.

 

Önereceğimiz tüm araçlar ücretsiz. Bazılarının ücretli seçenekleri de var. Burada yalnızca ücretsiz özelliklerini işleyeceğiz.

 

KeywordEye

keywordeye.co.uk

 

Bu araç İngiliz bir ekip tarafından geliştirildiği için varsayılan olarak Google İngiltere ile çalışıyor. Eğer başka bir ülkeden bağlanıyorsanız bulunduğunuz ülkenin Google servisine değiştirmeniz gerekli. Neyseki site pek çok ülke ve dil seçeneğine sahip.

 

Ücretsiz versiyon 100 anahtar kelime ile sınırlı, bu yüzden sadece çok önemli fikirler için dikkatli kullanıp boşa harcamamak iyi olabilir.

 

 

 

Bir diğer hoş özellik ise Adwords rekabeti ya da arama hacmine göre bulut şeklinde grafik alabilmeniz. Bulut zaten verileri yüksek hacimli kelimeleri büyük göstererek sıraladığı için, Adwords rekabetine göre sıralamayı seçmek yeterli olacaktır.

 

Aşağıda “backpacks” anahtar kelimesi için Google DE üzerinde Adwords rekabetine göre sıralanmış bulut grafiği görüyorsunuz.

 

 

Gördüğünüz gibi, mutlaka “backpack” sözcüğünü içermesi gerekmeyen ilgili anahtar kelimeleri yüzeye çıkartmak için bu oldukça kolay bir yöntem. Çeviri ve yerelleştirme için de ucuz bir strateji. Anahtar kelimenin söz konusu ülkede en çok aranan şekli (“deuter rucksack” örneğindeki gibi) görülebiliyor.

 

Bu araçla yanlış çeviri yapma ya da fazla spesifik anahtar kelimeler seçme gibi olumsuzlukları da devre dışı bırakabilirsiniz.

 

KeywordSpy

www.keywordspy.com

 

Keyword Spy aracının ücretsiz versiyonunda pek çok özellik var. Bunlar arasında en çok öne çıkan ise Domain Spy özelliği, yani “alan adı casusu”.

 

Arama kutucuğuna herhangi bir alan adını yazıp, “domains” kutucuğunu seçmek söz konusu alan adına bağlı sitenin ödemeli arama için ne kadar harcadığını, rakiplerinin kim olduğunu, en çok parayı hangi anahtar kelimelere harcadıklarını görmeye yeterli oluyor. Ücretsiz deneme sürümüyle yukarıdaki sekmelerin de her birinden 10 – 20 sonuç alınabiliyor. Bu da oldukça faydalı ve yeterli.

 

 

Örneğin “Ads” sayfası size Geico’nun en üst reklam kopyalarını önemli bilgileriyle birlikte gösterir. Küçük “KW” butonuna tıklayarak bu reklam grubundan daha fazla anahtar kelime elde edebilirsiniz. Dahası, bu listelerin herhangi birisini Excel, CSV ya da Google E-Tablolar gibi araçlara aktarabilirsiniz. Bu aktarma özelliği ücretsiz ürünlerde genelde sunulmaz, bunları ücretsiz sunarak KeywordSpy öne geçiyor.

 

 

Rakipler (Competitors) sayfası da organik ve ücretli rakipleri yan yana gösterebiliyor.

 

 

Top Lists” sayfası doğrudan uygulaması bulunmayan eğlencelik bilgiler sunuyor ancak bu listelerden bir tanesi en büyük tıklama başına maliyet dönüşümüne sahip anahtar kelimeleri gösteriyor. Diğer araçlarda bulunmayan bu bilgi, trendleri eşzamanlı olarak takip etmek için oldukça faydalı.

 

Bu anahtar kelimelerin her birinin farklı sektör için dikey şekilde sıralandığını görüyorsunuz. Böylece iyi bir karşılaştırmalı kesit elde ediyoruz. Bu özellik arada bir kontrol etmeye değer.

 

 

Gerçek dünyaya uygulamaya gelince ise, Keyword Spy eklentisi en iyi özelliği sunuyor. Web sitesi linki o kadar iyi çalışıyor gibi görünmüyor ancak Chrome tarayıcı eklentisi uygun olan tüm sitelerde alan adı raporunu açabilmenize imkan veriyor.

 

Bu şekilde ilgi çekici ve faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin, Facebook’un yatırım yaptığı en karlı anahtar kelimenin “advertise myspace” olduğunu biliyor muydunuz? Keyword Spy sayesinde rakiplerinizle ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz.

 

SEMRush

www.semrush.com

 

SEMRush, ücretsiz seçeneği de bulunan ücretli bir araç ancak diğer ücretsiz uygulamaların aksine bu aracın ücretsiz seçeneği gayet yeterli ve faydalı bilgiler sunuyor. SEMRush aracında en sevilen özelliklerden birisi Google arama sonuçları rakamlarının da verilmesi. Herhangi bir aramanın yanında o arama ile ilgili kaç sayfada sonuç çıktığı da belirtiliyor. Sonuç rakamları faydalı çünkü size bir anahtar kelime için rekabet sahasının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Size sadece rakiplerin sayısını göstermek ya da bunun için kimlerin ne kadar ödeme yapmak istediğini göstermek yerine, araç Google’da bu terimi kullanan 145 milyon adet daha sayfa olduğunu gösteriyor.

 

SEMRush’da bu rakamlar şu şekilde gösteriliyor:

 


 

SEMRush’ın her yerde görülemeyecek bir faydalı özelliği de “ilgili anahtar kelimeler”.

“Backpack” (sırt çantası) anahtar kelimesi örneğinden devam edecek olursak, aşağıda SEMRush’ın sırt çantası satmayan sitelerden de bir dizi alakasız anahtar kelimeyi listelediğini görüyorsunuz. Bu anahtar kelimeler “backpack” isimli bir uygulama ile bağlantılı, uygulama proje yönetim sistemi BaseCamp’in yanı sıra 37Signals tarafından yaratılmış.

 

 

Bu önemli bir bilgi ve PPC kampanyanızın negatifleri arasına koyduğunuzdan emin olmanız gereken bir şey. Eğer hesabınızı iyi optimize ediyorsanız elbette bu bilgiyi eninde sonunda bulabilirsiniz ancak bu şekilde benzeri ilgisiz anahtar kelimelere para ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

 

Daha fazla anahtar kelime verisi almak için bu tip pek çok ücretsiz araç bulunuyor. Elbette siz de başka araçlar bulabilirsiniz ancak burada sıraladıklarımız en popüler ve en faydalı olanlar. Bahsetmeye değer bir başka araç seti de SEOBook’tan. Bu sadece kısmen anahtar kelime araması ancak araçlar ve tarayıcı eklentileri arasında hayatınızı en çok kolaylaştıracak olanlardan birisi.

 

Belirtmek gerekir ki, bazen faydalı veriler için para ödemeye de değiyor. SpyFu, Wordtracker, Adgooroo, Compete.com ve KeywordDiscovery gibi ücretli hizmetlerden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Eğer bütçeniz varsa bu araçlar kesinlikle işinize yarayacaktır.

 

Sizin favori aracınız hangisi? Hangi özellikleri en çok kullanıyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.