Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink, sitenizin varlığının somut hali ve arama motorlarında tercih edilme fonksiyonun sağlanmasıdır. Eğer Backlink kuvvetli ve fazla ise o zaman sitenizin ön planda olması ve kullanıcılar ile etkileşim içerisinde olması yine aynı paralellikte olur. Burada önemli olan arama motorunun ihtiyacı olan ve bir nevi önemsediği algılardan biri olan Backlink unsurunun verilebilmesinin sağlanmasıdır.

Backlink, site için önemlidir ve sitenin başkası tarafından önerilmesiyle ön plana çıkması durumunu barındırır. Yani bir nevi önerme, tanıtım, yönlendirme gibi faaliyetlerin başka kimse tarafından sağlanması durumunu barındırıyor. Bundan dolayı da temel açıdan sitenizin ön plana çıkmasında, başkası tarafından verilmekte olan Backlink yapılanması büyük önem taşır. Eğer verilmezse, siteniz gerilere düşer ve bir süre sonra hayaletimsi yapıya büründürerek, kullanıcılara etkileşimi oldukça geriler.

Backlink Neden Önemlidir ve İşe Yaradığı Diğer Hususlar?

Backlink, bir sitenin diğer siteyi önerme halidir. Yani X sitesi tarafından yapılan bir öneri ve yönlendirme Y sitesine yapılıyorsa burada bir Backlink durumu vardır. Bu durum özellikle Y sitesinin başarısındaki öneminin artmasını ve arama motoru üzerinde etkin yapıya gelmesine katkı sağlayan önemli bir işlevi de barındırmaktadır. Özellikle domain yaşının burada etkili olması, sürekli güncel içeriklerin düzenlenmesinin yanı sıra, doğru ve etkili Backlink paylaşımları, sitenin arama motoru üzerinde daha iyi konumda olmasında büyük bir etken sağlayacaktır.

Backlink nedir ve ne işe yarar konusunun devamında ise mutlaka temel olan çeşitli unsurlarında ön plana çıktığını görüyoruz. Bunlar arasında;

  • Doğru Backlink’in belirlenerek, hedefe uygun saptanmasıdır. Mutlaka aktif olan ve kara listelerde olmayan türde site arayışları yapılmalı ve güncel fonksiyonlar takip edilmelidir,
  • Bağlantılı Backlink yapılanması ise, konuya ilişkin yönlendirmenin yapılmasıdır. Örneğin bir çanta sitesi, başka bir çanta sitesi için Backlink veriyorsa, burada alınan puan daha yüksek olacaktır. Fakat bir telefon sitesi çanta için Backlink verirse, o zaman daha düşük puanlama sistemi görülecektir. Bu yüzen kaliteli Backlink verilmesi, sitenin daha iyi başarım kazanması açısından önemlidir.

Buna ek olarak yapılan yorumlarda paylaşılan linkler, makale içerisinde konulan yönlendirici Backlink’ler, sosyal medya hesaplarında ya da çeşitli dizinlere yerleştirilen Backlink’lerde etkileşimin artması noktasında önemli yapılanmalara sahiptirler.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.