Başarılı Web Siteleri Tasarlamak İçin 6 Stratejik Adım

Başarılı Web Siteleri Tasarlamak İçin 6  Stratejik Adım

Web tasarım, metin yazarlığından tipografiye ve grafiğe kadar pek çok farklı yeteneğin bir araya gelmesini, göze hoş gelen bir estetikle birlikte fonksiyonellik ve içeriğe kolay erişim sunan bir ara yüz oluşturmasını gerektirir.

 

Bu web tasarım bileşenlerini bir araya getirmek ve başarılı sonuçlar elde etmek için net bir rotanız olmalı, bu rota tasarımınızın her bir noktasını ortak hedeflere yönlendirebilmeli. İyi bir site için stratejik düşünmek gerekir.

 

Stratejik tasarım nedir?

 

Stratejik tasarım organizasyonel hedeflerinizle tasarım süreciniz arasındaki füzyondur. İyi görünen, kullanılabilir ve erişilebilir bir arayüz tasarlamak tek başına yeterli olmayabilir. Kurumunuzun amaçlarını gerçekleştirmekte yardımcı olacak bir arayüz tasarlamalısınız.

 

Çok iyi görünen ve tasarımında en son trendleri yansıtan pek çok web sitesi var ancak bunların bazılarının asıl fonksiyonlarını yerine getirmekten uzaklaşabildiklerini görüyoruz. Tasarım trendleri elbette önemlidir, size taze ilham ve yeni teknikler verirler ancak bu tekniklerin ve stillerin uygulanması akıllıca ve hedefe odaklanmış biçimde yapılmalıdır. Örneğin, bir blog bir pazarlama broşürü değildir; bunda kullanılabilirliğe ve okunabilirliğe stilden daha fazla önem vermelisiniz. Benzer şekilde, bir bilgisayar oyunu içi yapılan promosyonel bir web sitesi oyundaki hissi ve stili yansıtan grafiklere ve stile sahip olmalıdır, burada estetik önem kazanır.

 

Tasarımcı basitçe o anda moda olan bir görünüm ve his uygulayabilir (örneğin Web 2.0 trendleri) ve bunların web sitesinin fonksiyonuna ya da ardındaki ticarete ne kadar uygun olduğunu düşünmeyebilir. Bu da verimsiz bir sonuç yaratır.

 

Web tasarımı fonksiyonel, kullanılabilir, erişilebilir, ayrıca doğru hissi veren bir arayüz yaratmakla ilgilidir. Verimli web tasarımı tüm bu bileşenlerin web sitesinin hedefleri ve web sitesinin ardındaki kurumun amaçları ile ahenk içinde olmasını gerektirir. Stratejik tasarım bu hedefleri belirlemek ve hedeflerin tasarıma rehberlik etmesini sağlamaktır.

 

Stratejik tasarımın uygulanması

 

Bir web tasarım projesi için altı adımda nasıl stratejik düşünebileceğimize bakalım:

 

1. Hedeflerinizi belirleyin

 

Bir web tasarım projesi üzerinde çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken şeylerden birisi müşterinizi ya da kurumunuzun hedeflerini net şekilde belirlemek ya da anlamaktır. Yeni web sitesiyle ya da yenilenmiş tasarımla ne başarmak istiyorsunuz? Web sitesinin ana amacı ne? Bunları müşterinize, müdürünüze ya da kendinize sormalısınız. Eğer bu soruların cevaplarını üstleriniz ya da siz henüz bilmiyorsanız bunlar üzerine tartışmalı ve ortak kararlara varmalısınız. Tasarımınızın bir amacı olsun istiyorsanız net bir yön belirlemek hayati önemdedir.

 

Şunu unutmayın; web siteleri birer sanat eseri değildir. Web siteleri bir fonksiyona hizmet eden arayüzlerdir. Bu fonksiyon ürünler satmak, bilgi verici içerik ulaştırmak, eğlendirmek, bilgilendirmek ya da bir hizmete erişim sağlamak olabilir. Bu fonksiyon her ne ise, tasarımınız bunu yerine getirmeye odaklanmalıdır. Bir yeniden tasarım yapıyorsanız hedefler yine önemlidir. Yeniden tasarımı ne için yaptığınızı tespit edin: siteye üye olanların sayısını mı arttırmak istiyorsunuz, çıkışları mı azaltmak istiyorsunuz ya da kullanıcı katılımını mı geliştirmek istiyorsunuz?

 

Hürriyet Haber Sitesi

 

Hürriyet sitesinin tasarımına bakın. Bu sitenin fonksiyonu bilgi verici içerik aktarmak. Minimalist arayüz dikkat dağıtmayarak bu fonksiyona güzel bir şekilde hizmet ediyor.

 

Hurriyet haber sitesi

 

Reçel Interactive Web Sitesi

 

Hurriyet.com.tr web sitesinin aksine, Reçel Interactive bir web tasarım stüdyosu. Bu sitede amaç çok fazla içerik aktarmak değil, tasarımla ziyaretçileri etkilemek, bir galeri sergilemek ve firmanın hizmetlerinin reklamını yapmak. Burada görseller çok önemli.Reçel güzel görseller ve güçlü renklerle hoş bir deneyim sunmaya çalışıyor.

 

Reçel Web Tasarım

 

2. Hedef kitlenizi belirleyin

 

Hedef kitlenizin kim olduğu web sitenizin görünümü ve fonksiyonunda büyük bir rol oynar. Hedef kitlenizin yaş, cinsiyet, meslek ve teknik yeterlilik gibi özellikleri sitenizin tasarımını da etkiler.

 

Genç ziyaretçiler için bir bilgisayar oyunu sitesi ciddi bir iş gazetesinden daha farklı bir stile ihtiyaç duyacaktır. Yaşlı ya da teknik açıdan tecrübesiz ziyaretçiler için ise kullanılabilirlik daha önemlidir.

 

Hedef kitlenizin kimler olduğunu sitenizin genel estetiğinin yanı sıra font boyutları gibi küçük detayları da etkiler. Bu yüzden, web sitenizi kimlerin kullanacağını mutlaka göz önünde bulundurun.

 

Jquery Web Sitesi Yeni Tasarımı

 

jQuery, rock yıldızı tarzı gibi başarısız bir tasarımdan yeni bir tasarıma geçmiş. Sürekli olarak ufak değişimlerde gerçekleştirse asıl amacını gösteren bir yapıya sahip değil.  Tasarımcı heyecan yaratmaya çalışırken fazla ileri gitmiş ve teknoloji meraklısı, ciddi ziyaretçi kitlesine hitap etmeyecek bir şey ortaya çıkmış. Daha sonra sitedeki rock yıldızı tarzı grafikler yeniden daha geleneksel grafiklerle değiştirilmiş.

 

Jquery Web Site Tasarımı

 

Disney'in web sitesi

 

Disney’in hedef kitlesi çocuklar. Amaç çocukları eğlendirmek ve ilgilerini çekmek. Tasarım, içerikleri eğlenceli ve renkli bir ara yüzle, çok sayıda görsel ve interaktif bileşenlerle sunarak bunu başarıyor.

 

Disney Web Site Tasarımı

 

3. Marka imajınızı belirleyin

 

Pek çok tasarımcı son trendlerden biraz fazla etkilenmeye ve markanın imajını göz önüne almadan bu trendleri uygulamaya eğilimli olabiliyor. Parlak butonlar, gradyanlar ve yansımalı zeminler bazı web sitelerinde işe yarayabilir ancak markanız için doğru olmayabilirler.

 

Renkler hakkında düşünün. Vermek istediğiniz hissi göz önünde bulundurun. Tasarımınız markanızın kimliğini yansıtmalı. Herşeyin bir markası vardır. Bir ürün ya da hizmet satmasanız bile, örneğin bir blog için dahi, ziyaretçilerinize yansıtmak istediğiniz bir karakter vardır. Bu karakterin tam olarak ne olduğunu net bir şekilde belirleyin ve yansıtın.

 

Yeşilay Web Sitesi

 

Yeşilay , insanları yeşile zarar verern alışkanlıkları azaltmaya teşvik eden bir web sitesi. Sitenin çevre dostu imajı çok sayıda geri dönüştürülmüş kağıt resmi ve dokusu ile, ayrıca yeşil  tonları ile pekiştirilmiş.

 

Yeşilay Web Sitesi

 

Yemek Sepeti

 

Yemek Sepeti, restoran yorumları ve sipariş sitesi. Tasarımı gerçek bir basit yemek menüsü görünümü ve hissi ile restoran atmosferini yansıtıyor.

 

4. Hedef odaklı tasarım rotası

 

Web sitenizin amacını belirlediniz, hedeflerinizi belirlediniz ve başarmak istiyorsunuz, hedef kitleniz ve marka imajınız da hazır. Artık uygulamaya geçebilirsiniz. Peki tasarım kararlarınızı stratejinizle nasıl uyumlayacaksınız? Bunu bir örnekle açıklayalım.

 

Örneğin, amacınız verdiğiniz web hizmetine üye olanların sayısını arttırmak olsun. Tasarımınızı nasıl bu amaca uygun hale getirebilirsiniz?

 

“Hakkımızda” kısmını mümkün olduğunca net ve kısa tutun. Ziyaretçileriniz web sitenizin fonksiyonu konusunda kafa karışıklığı yaşamasın.

 

Kayıt butonu ya da linkini renk ve kontrast kullanarak mümkün olduğunca ön plana çıkartın. Eğer insanlar sitenizin kayıt kısmını kolay fark edemiyorsa elbette üye sayınız düşük olur.

 

Kayıt formunuzu mümkün olduğunca sade tutun, kullanıcıların şevkini kıracak opsiyonel ve gereksiz detaylar sormayın. Uzun formlar insanları kayıt olmaktan uzaklaştıracaktır.

 

Hedefleriniz çeşitli olabilir ancak strateji her zaman aynıdır: tüm tasarım bileşenlerinizi hedefleriniz ile uyumlayın.

 

Aynı strateji markanız ve hedef kitleniz için de geçerlidir. Markanıza ve kitlenize en uygun estetiği seçin. Sitenizin odak noktası eğlence ise bir “deneyim” yaratın. Bu deneyim için bolca renk ve görsel kullanabilirsiniz. Eğer bilgi verme odaklı bir site, bir blog ya da dergi iseniz, bu kez kullanım ve okuma kolaylığına önem verin. Böyle sitelerde içeriği gölgede bırakacak, dikkat dağıtacak özelliklerden kaçının.

 

Stubmatic

 

Stubmatic bir çevrimiçi gişe uygulamasıdır. Bu uygulamanın web sitesi iki amaç taşıyor: sunulan hizmetin ne işe yaradığının açıklanması ve insanları kayıt olmaya davet etmek. Yeni ziyaretçiler web sitenizde sadece bir kaç saniye kalabilir, bu yüzden onları kaybetmemek için kısa ve öz olmalısınız. Bunu da şöyle başarabilirsiniz:

 

Geniş resim ve diyagramlarla ürün ya da hizmetinizin fonksiyonunu anlatın.

Uygulamanızın ekran görüntülerini gösterin. İnsanlar uygulamaya kayıt olmadan önce neye benzediğini görmek ister.

Hizmetinizin kısa örneklerini gösteren bir tur sunmak da etkili olacaktır.

Eğer yapabiliyorsanız video gösterin. Video, insanların hizmetinizin nasıl çalıştığını anlamak için zahmetsizce kullanabilecekleri bir araçtır.

Kayıt linkinizi sitenizin tüm sayfalarında kolay erişilebilir şekilde gösterin.

 

Başarılı olmak için, web sitesi ziyaretçilerin çok kısıtlı dikkatini maksimum şekilde kullanabilmelidir. Bu kısa sürede ürününüzün ne işe yaradığını, ne gibi avantajlar getireceğini anlatmalı, hem bilgi vermeli hem de ikna etmelisiniz. Stubmatic örneğine bakarsak, sitenin bu tasarım bileşenlerini hedefleri için etkili biçimde kullandığını söyleyebiliriz.

 

Webrazzi

 

Webrazzi popüler teknoloji bloglarından birisi. Sitenin yeni tasarımı tüm gereksiz grafik bileşenlerden arındırılmış. Geriye kalan sadece içerik, reklam ve navigasyon. Yumuşak çizgiler ve gri,sarı tonlar sayfanın yapısını belirliyor. Arayüz neredeyse görünmez ve doğrudan içeriği ön plana çıkartıyor. Her gün çok sayıda yeni yazı yayınlayan bir blog için bu format ideal çünkü içeriğe hızlı ve kolay erişim sağlıyor.

 

webrazzi web sitesi

 

 

5. Sonuçları ölçün

 

Web sitenizi tasarladığınızda ve yayına koyduğunuzda sıra başarınızı ölçmeye gelir. Bu en az ilk iki adım kadar önemlidir çünkü tasarımınızın ne kadar iyi çalıştığını test edene kadar hedeflerinizi gerçekleştirmeye ne kadar yakın olduğunuzu da anlayamazsınız.

 

Eğer amacınız siteye kayıt olanların sayısını arttırmak ise, kayıt istatistiklerinizi inceleyin ve sitede yaptığınız değişikliklerin etkili olup olmadığına bakın. Eğer blogunuza üye olanların artmasını istiyorsanız RSS istatistiklerinize bakın. Kullanıcı etkileşimini arttırmak istiyorsanız yorumlarınızı, ziyaretçi defterinizi ya da forum girdilerinizi kontrol edin.

 

Bunun yanı sıra insanlara fikirlerini sorarak geribildirimlerini de alabilirsiniz. Bu da doğru yolda olup olmadığınızı ölçmek için iyi bir yöntemdir. Öte yandan, insanların her önerisini uygulamak zorunda da değilsiniz. Herkesin beğenileri ve istekleri farklıdır, herkesin farklı bir fikri olabilir. Gelen geribildirimleri inceleyin ve en çok ortaklaşılan noktaları dikkat edin. Örneğin bir konuda insanların çoğu aynı öneriyi getirmişse bunu münferit önerilerden daha fazla dikkate alın.

 

İstatistiklerinizin ne kadar derin ve detaylı olacağı ilk aşamada önem taşımaz. Elde ettiğiniz verileri doğru yolda olup olmadığınızı öğrenmek için kullanabilirsiniz. Sitenizin başarısını ölçmek için farklı hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

 

Google Analytics

 

Bütçeniz kısıtlı bile olsa Google Analytics gibi ücretsiz araçları web sitenizle ilgili veri toplamak için kullanabilirsiniz. Sitenizde insanların en çok nerelere tıkladıklarını görebiliriz, ziyaretçilerinizin hangi kanallardan (ne tipte aramalar yaparak, hangi reklamlar üzerinden vb.) size ulaştıkları gibi bilgileri de öğrenebilirsiniz.

 

 

 

6. Kaizen

 

Kaizen” adı verilen Japon felsefesi küçük adımlar kullanarak sürekli gelişime işaret eder. Web siteniz üzerinde çalışırken Kaizen felsefesini göz önüne almalısınız. Yayınladığınız versiyon sitenizin son hali olmak zorunda değil, geliştirmeye devam edebilirsiniz.

 

Bir web sitesi basılı bir dergi değildir, baskıdan çıktığında bir daha değiştirilemez diye bir kural yok. İnternetin en büyük avantajlarından birisi de budur; bir hata bulduğunuzda hemen düzeltebilir ya da istediğinizi istediğiniz anda değiştirebilirsiniz. Bu anlamda web sitenizi geliştirmek için olanaklarınızın sınırsız olduğu bile söylenebilir.

 

İstatistiklerinizi kullanarak problemli kısımları tespit edebilirsiniz. Belki kullanıcılarınız RSS besleme linkini bulamıyor ya da siteyi terk etme oranı çok fazla, belki de önemli bir sayfanız yeterince ziyaretçi almıyor. Problem her ne ise her zaman çözebilir ve daha iyi hale getirebilirsiniz.

 

Sonuç

 

Stratejik tasarımın özü sağduyudur diyebiliriz. Belli bir amaç için bir şey üretiyorsunuz, bu yüzden elbette tasarım bu amacı gerçekleştirmeye yardımcı olmalı. Öte yandan, zaman zaman hedeflerinizi kaybedebilir ve güzel görünen ancak amacınıza uymayan bir sonuç elde edebilirsiniz. Son tasarım trendlerine kapılmak gibi bir tuzak her zaman olacaktır. Sadece modaya uygun ya da çekici görünüyor diye sitenizin bir kısmını başka bir web sitesini anımsatacak şekilde tasarlamaktan kaçının. Bir özellik eklerken projenizin amacına uygun olup olmadığına dikkat edin.

 

Tuzağa düşmemek için verdiğiniz her kararda düşünün. Bu buton neden bu renk? Neden sekmeler kullanıyorsunuz? Bu ikon neden burada olmalı? Bu soruları sorma alışkanlığı edinirseniz tüm süreç daha odaklanmış şekilde geçecektir. Temsil ettiğiniz ürün ya da kurumu göz önüne alın. Hedef kitlenizi ve markanızı göz önüne alın. Beklentileri düşünün. Böylece sadece güzel görünen değil gerçekten işe yarayan bir web sitesi elde etmiş olursunuz.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.