Blog Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Blog Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Blog, doğrudan ziyaretçilerin ilgi konularına hitap eden ve ilgi konusu değilse bile en azından ilgilerini biraz daha çekebilecek içeriklerin üretilebilmesinin sağlanabilmesini gerekli kılar. Bundan dolayı da blog tasarımcısı nasıl olunur yolunda mutlaka temel adımların atılması önemlidir. Burada önemli olan genel sistemlerin izlenmesi ve süreçlerin takip edilmesi noktasında adımların atılmasıdır.

Tasarım, blogların okunmasını, ziyaretçilerin sizin sayfanızda kalmasına bir nevi ikna eden mekanizmaya sahiptir. Eğer çok mükemmel bir içeriğinizin olduğunu düşünüyorsanız, tasarım yönünden beklentileri karşılamanız gerekiyor. Bunun içinde kullanıcılara kaliteli gelen, profesyonel olduğunu kanıtlayan, sade ve şık yapılarla bezenen tasarımlara yönlenmek gerekmektedir.

Blog Tasarımcısında Olması Gerekenler

Öncelikle bloğun kullanıcılara en uygun şekilde hitap etmesi ve beklentileri de her açıdan vermesi gerekmektedir. Bunun içinde düzenli bir yapılanma, tasarım, görseller ve yazının ne şekilde sağlanması bu bağlamda önemlidir. Bundan dolayı da tasarımların yapılması için tasarımcının;

  • Farklı ve özgün yapılara özen göstermesi gerekir,
  • Kalabalık bir tasarımdan uzak durmalı ve ziyaretçilerin istediği yazıya ulaşabilmelerine olanak vermelidir,
  • Konunun içeriğine göre mutlaka destekleyici görsel kullanmayı bilmelidir,
  • Blog üzerinde metin yazıları, renk düzenlemeleri ve bunlar arasındaki bağlantıları kurabilmelidir,
  • Kategori ne ise ona göre blog sayfası gelişimini sağlamalıdır,
  • Sağlanan blog sayasının mutlaka mobil üzerinden de kullanıma açık olması ve uyumluluğun oluşturulması gerekiyor,
  • Sosyal medya hesaplarıyla bağlantısının kurulması ve ziyaretçi yorumları içinde genel alanlar bırakılmalıdır.

Bunlarla beraber, blog sayfası üzerinde ana sayfanın ön yüzünün olması da önemlidir. Ayrıca ana sayfa üzerinde yer alan başlıkların anlaşılabilir olması, bol kategoriyi barındırması ve normalde zengin içerikli bir blog sayfası olduğu izlemenin de verilmesi gerekir. Önemli olan dikkat çekici bakış açısının tasarıma yansıtılabilmesinin oluşturulmasıdır. Ayrıca İletişim bağlantılarının doğur kaynaklar üzerinde verilmesi, özel bir logo tasarımının yapılması ve kullanım açısından fonksiyonel olması da yine bu bağlamda önemlidir.

Eğer iyi bir blog tasarımcısı olunmak isteniyorsa, mutlaka gündemde yer alan sayfalar incelenmelidir. Ürettiği içerikler, tasarımlar, sosyal medya üzerindeki etkileşimleri ve bununla bağlantılı tüm araştırmalar yapılmalıdır. Her zaman yenilikçi olunmalı ve geliştirme odaklı çalışılmalıdır.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.