Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Bir blog yazarı olmaya karar verdiyseniz ve bu işi bir hobinin ötesinde para kazanmak için yapmayı düşünüyorsanız, atmanız gereken bazı somut adımlar vardır. Blog açmak kolaydır ama blogdan para kazanmak için blog yazarlığına profesyonel bir meslek olarak yaklaşmak gerekir. Başlayalım: öncelikle blogu kurarken iyi bir “domain” adı almak blogunuzun tıklanma sayısını arttıracaktır. “Web hosting” şirketi seçiminiz de güvenilir ve ucuz olmalıdır. Blogunuza WordPress kurarak şık bir görünüme sahip temaya kavuşturmalısınız. Blogun kurulumundaki bu aşamalardan sonra içerik üretimine sıra gelir. İçerik üretimine yine ilgi çekici görseller eşlik etmelidir, burada hazır tasarımlar kullanabileceğiniz gibi eğer Photoshop gibi çiim programlarını kullanabiliyorsanız kendi tasarımlarınızı da yapabilirsiniz. İçerik üretimi, yani blogunuzdaki yazılar, makaleleriniz blog yazarak para kazanmanızın esas kısmıdır.


Bloğunuz için Konu Seçimi
 

Blogunuzun belirli bir konu etrafında yazılardan mı oluşacağı, hangi konularda yazı yazacağınız bu işte ne kadar uzun süreli varlık göstereceğinizi de belirler. İlgi çekici makale başlıkları bulmak blog yazılarınızın okunma sayısını arttıracaktır. Yaratıcı yazarlık ve hızlı içerik üretme konusunda pratiğiniz zamanla gelişecektir; ancak özellikle başlangıç aşamasında yazdığınız konularla ilgili yeni şeyler söylemeniz önemlidir. İnternette kolayca bulunabilecek kapsamda blog yazıları blogunuzun ilgiyi çabuk yitirmesine neden olacaktır. Özgünlük blogunuzu sık sık ziyaret edilen bir site yapacaktır. Yaratıcı ve ilgi çekici içerik üretme konusunda farklı internet sitelerinden yardım alabilirsiniz.


Bloğunuzu Dinamik Hale Getirin!
 

Blogunuza Google Analytics Tracking, Search Engine yükleyerek, video, slider eklentileri kurarak dinamik hale getirebilirsiniz. Yazılarınıza anahtar kelimeler belirlemek için Google AdWords kullanmak onları Google aramalarında ön sıralara çıkaracaktır. Google Website Optimizer kullanarak sitenizin hızını iyileştirebilirsiniz. Blogunuzun güvenlik saldırılarına karşı korunmasını sağlamak da bu işin bir parçasıdır. İçeriğinizi düzenli aralıklara yedeklemek ilk adımdır, bunun dışında WordPress’in önerdiği güvenlik ayarlarını takip etmelisiniz, dilerseniz ek güvenlik yazılımları  da kullanabilirsiniz. Bunlar blogun işletilmesiyle ilgili kısımlardı. Nasıl para kazanılacağı kısmına gelirsek PPC (Pay Per Click) ve CPM (Cost Per Thousand Impression) Google veya Yahoo! gibi arama motorlarından gelir elde edebileceğiniz pazarlama yöntemleridir. Bu şirketlere kayıt yaptırdıktan sonra sitenizin HTML koduna bazı eklemeler yaparak reklamları aktive edebilirsiniz; böylece u şirketler sitenizin ve reklamların kaç kere tıklandığına göre her ay sonunda size ödeme yapacaktır.

Ayrıca şu makalemiz de ilginizi çekebilir: Youtube'da Nasıl Para Kazanılır? Şartları Nelerdir?

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.