En Çok Tercih Edilen Vektörel Desenler

En Çok Tercih Edilen Vektörel Desenler

Reklam ajanslarının en çok kullandığı yazılımların başında vektörel programlar gelmektedir. Vektöre desen ise bu program ile beraber ortaya çıkan görsel çizgilerdir. Çok farklı sektörler içerisinde kullanılan vektörel desenler, birçok firma tarafından tercih edilir. En çok tercih edilen vektörel desenler, bu anlamda dikkat çekmektedir.
 

Vektörel Desenler İçin Hangi Programlar Kullanılır?
 

Son yıllarda vektörel desenler çok büyük bir ilgi ile karşılaşmıştır. İlginç bir grafik sınıfı olarak tanımlanmaktadır. En önemli özelliği ise çizilirken, matematik bilimindeki ifadelerin kullanılmasıdır. Vektörel desenleri oluşturmak için genellikle belli başlı bazı programlar tercih edilmektedir. Bunların başında ise Adobe şirketinin piyasaya sürdüğü Illüstratör programı gelmektedir. 1987 senesinde ilk defa kullanıma sunulan bu program, farklı dosya uzantılarına ve komutlarına sahiptir. 
 

Vektörel Desenler Ne Gibi Avantajlara Sahiptir?
 

En çok tercih edilen vektörel desenler noktasında, birçok avantajın olduğunu görmekteyiz. Vektörel desenlerin sağladığı avantajlar şu şekildedir;
 

  • Boyutu ne olursa olsun, her türlü grafik vektörel bir biçimde ifade edilebilir
  • İfade edilme noktasında detaylar kesinlikle bir kayba maruz kalmazlar
  • Vektörel desenlerin boyutları çok küçüktür. Bundan dolayı dosya içinde çok yer kaplamazlar.
  • Vektörel bir şekilde oluşturulan desenlerde ve grafiklerde, renk seçimi en baştan yapılabilmektedir.
  • Bu tür çizimler sırasında boyutlandırma da tekrardan şekillendirilebilir. Bu noktada tüm inisiyatif programı kullanan kişiye bırakılmıştır.


Vektörel Desenler Nasıl Çizilir?
 

En çok tercih edilen vektörel desenler ile farklı tecrübeler yaşamak istiyorsanız, bunun için bir eğitim sürecinden geçmeniz lazımdır. Çünkü programı kullanmak çok basit değildir. Ancak en açık şekilde vektörel çizim yapmanızı sağlayacak Adobe Illustrator, size çok yardımcı olacaktır. Bu sayede vektörel desenler oluşturmak mümkün olacaktır. Pen Tool ismi verilen programın üzerinden bulunan yazılım sayesinde, çok rahat çizimler yapılabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken temel şey ise Pen Tool ile daha estetik çizimler yakalayabilmektedir. Bu ise zaman alan ve sabır isteyen bir iştir. İlk aşamadan vektörel halini çizeceğiniz resmin aynısını deneyerek, kendinizi gelitirebilirsiniz.
 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.