En Popüler Yazılım Dilleri Nelerdir?

En Popüler Yazılım Dilleri Nelerdir?

Yazılım dilleri, bilgisayarlarla iletişim kurabilmenin tek yoludur. Daha farklı bir ifade ile bilgisayarlardan hangi işleri yapmalarını istediğimizi onlara ancak yazılım dillerini kullanarak ifade edebiliriz. Buradan hareketle, yazılım dilleri günümüz bilgisayar teknolojilerinin özünü oluşturmaktadır. Ve çağımızda kullanılmakta olan çok sayıda program dili bulunmaktadır. Bunlar arasında bazıları, hemen herkes tarafından bilinen, bazı avantajlarından dolayı kullanımı özellikle tercih edilen yazılımlardır.


Son Yılların En Çok Tercih Edilen Yazılım Dilleri
 

Geçtiğimiz günlerde tüm dünyada yapılan bir anket, tüm dünyada en çok kullanılan yazılım dillerinin neler olduğunu ortaya koydu. Bu listeye göre oldukça etkili ve kullanışlı yazılım dilleri öne çıktı. Sonuçlara göre hazırlanan listenin ilk sırasında, Python yer alıyor. Phyton'un bu ilgiyi görmesinin sebebi, yazılım dilinin kolay anlaşılır olması. Böylelikle birçok kullanıcı tarafından kolaylıkla kullanılabiliyor. Ayrıca yazılım dili üzerinde kullanılan yazıların oldukça net, görüntü bakımından kolay okunabiliyor olması da bir avantaj olarak kabul ediliyor. 

Listenin diğer bir önemli yazılımı da Java. Bu dil, internet ağlarında kullanılan web sayfalarında etkili tasarımların yapılabilmesine olanak verdiğinden sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca yapılan araştırmanın verilerine göre sunulan listede C, C++ ve C# yazılımlarının da hayli popüler olduğuna tanıklık ediliyor.


Javascript ve GO Tüm Dünyada Popüler
 

Dünyanın en popüler yazılım dilleri arasında her dönem Javascript'in olması, sürpriz değil. Fakat bu konuda bilinmesi gereken detay, Java ve Javascript'in aynı yazılım dili olmadığı bilgisidir. Bu iki yazılım dili, aynı anlama gelmeseler bile, ikisi de oldukça güçlü dillerdir ve web sayfalarının tasarlanmasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Listeye girmeyi başaran başka bir yazılım dili de Go. Google'ın tarafından tasarlanan bu yazılım dilinin amacı, aslında ilke etapta Google'ın kendi kullanımını sağlamaktı. Ancak daha sonra bu dil sağladığı kolaylıklar ile popüler olmayı başardı.


Bilişim Teknolojilerini Kolaylaştıran Yazılımlar
 

Bilişim teknolojilerinin son on yıldan bu yana akıl almaz bir ilerleme kaydetmesi, bu alanda birçok yazılımla tanışmayı sağladı. Bunlar arasında özellikle bazıları, küresel çapta birçok amaçla kullanılıyor. Scala, Ruby, PHP, Python bu yazılım dillerinden yalnızca birkaç tanesi...

 

En popüler Javascript kütüphanelerinden biri olan Jquery hakkında bilgi almak isterseniz; Jquery Nedir? Ne işe yarar? adlı makalemize göz atabilirsiniz.
 
 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.