Google, Adwords Reklam Başlıklarında Kesmeleri Önlemek İçin 33 Karakter Sınırını Öneriyor

Google, Adwords Reklam Başlıklarında Kesmeleri Önlemek İçin 33 Karakter Sınırını Öneriyor

AdWords, reklam başlığının otomatik kesilmesini istemeyen reklam verenlere başlığı 33 karakterle sınırlı tutmayı ve “i” harfi gibi az yer kaplayan harfler kullanmayı öneriyor (!).

 

Genişletilmiş metin reklamları çıkmaya başlarken, bazı reklam verenler 60 karakterlik iki başlık kullanma olanağının her zaman işe yaramadığını, başlıkların bazen otomatik kesildiğini fark etti. Reklam verenlere göre, bu can sıkıcı olabilir hatta ilaç sanayisi gibi hassas sektörlerde yasal sorunlara yol açabilir. Ekran görüntüsünde otomatik kesilmiş bir başlık görülüyor.

 

 

#ppcchat Is anyone seeing ETA headlines being truncated? Second headline pic.twitter.com/3KfxjBkck3

— markkennedysem (@markkennedysem) 20 Temmuz 2016

 

 

 

Google AdWords’ün sosyal ekibi yukarıdaki tweet’e yanıt vererek iki başlığın toplam karakter sayısının 33 karakterle sınırlı tutulmasını önerdi ve böylece ikinci başlığın otomatik kesilmeyeceğini belirtti.

 

 

@timothyjjensen @SEMFlem @markkennedysem @adwords (by size I mean, will the character count change for various SERP situations) #ppcchat

— Kirk Williams (@PPCKirk) 22 Temmuz 2016

 

 

 

Çarşamba günü, Google’dan Cassie Hartt, AdWords topluluk forumunda bir açıklamayla duruma netlik kazandırdı. Otomatik kısaltma aslında karakter sınırlamasından çok piksellerle ilgili. Öte yandan, reklamlar pikselleri değil karakterleri temel aldığı için, Hartt da otomatik kısaltmayı önlemek için başlıkların 33 karakterle sınırlı tutulması önerisini tekrarladı. Hartt’ın forumdaki mesajı şöyle:

 

“Katı yasal düzenlemelere ya da hassas reklam gerekliliklerine tabi reklam verenler 33 ve daha az karakterle sınırlı başlıklar kullanmaya dikkat etmeli. Böylece reklam metinlerinin tamamı en küçük cihazlarda bile kesilmeden görünecektir. Bu reklam verenler ayrıca bu karakterlerin boyutunu ve dilini de göz önünde bulundurmalılar. Örneğin bir “M”, “i” harfinden daha çok yer kaplar.

 

Bu yüzden, eğer başlıklarınızda bir takım kurallara uygun bilgi vermek istiyorsanız ve otomatik kısaltıldığında başlığın anlamı değişiyorsa, ya da sadece yazdığınız metinin kesilmesini istemiyorsanız, 33 karakter sınırına riayet etmeniz en ideali olacaktır”.

 

Hartt ayrıca reklam önizleme (Ad Preview) aracının başlığı tam olarak gösterdiğini, genelde kısaltma yapmadığını belirtti. Öte yandan, Google hala pek çok reklam vereni 60 karakterlik başlıklardan yararlanmaya teşvik etmeye devam ediyor.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.