Google’ın “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” (AMP) projesi pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Google’ın “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” (AMP) projesi pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Google’ın “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” (AMP) projesi başladı. Proje, Google’ın “daha iyi ve daha hızlı mobil internet” hedefine giden yolda önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.Öte yandan, AMP’nin kapsamı ve pazarlama sektörü için ne anlama geleceği merak ediliyor.

 

Geçen Ekim ayında Google yeni projesini ilk kez duyurmuş, projeyi “mobil web performansını belirgin şekilde geliştirmeyi amaçlayan” yeni bir açık kaynaklı inisiyatif olarak tanımlamıştı.Mobil dostu internet için atılan bu adım, Facebook’un Instant Articles, Apple’ın Apple News girişimlerine Google tarafından verilen bir yanıt olma özelliği de taşıyor. Bu iki özellik de Facebook ya da Apple ile özel bir ortaklık gerektirirken, Google’ın AMP projesi web sayfaları üretmek isteyen herkese açık olacak.

 

Duyurudan bu yana geçen sürede AMP’nin içeriğiyle ilgili pek çok yeni bilgi ortaya çıktı, önemli özellikleri ve mobil internete getireceği değişiklikler bir oranda belli oldu. Peki, AMP’nin pazarlama bakımından getireceği avantajlar neler?

 

Basitçe söyleyecek olursak, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar için HTML programlama dilinin yeni bir versiyonuyla çalışan sadeleştirilmiş mobil web diyebiliriz. AMP HTML olarak adlandırılan bu yeni HTML versiyonu web sitelerinin mobilde yavaş yüklenmesine neden olan pek çok bileşeni devre dışı bırakıyor. Bu bileşenlere Javascript ve üçüncü parti betikler (scriptler) örnek verilebilir.

 

amp hızlandırılmış mobil sayfalar

 

Google, AMP HTML ile yaratılmış bir sayfanın %15 - %85 daha hızlı yüklenebildiğini iddia ediyor. Ayrıca, başlangıçta sunulan bir rehberle web yayıncılarının AMP’yi öğrenmesi ve bu araçla bir sayfa yapması kolaylaştırılmış. Buraya kadar kulağa hoş geliyor, öte yandan, Google mobil interneti basitleştirirken reklamcı ve pazarlamacıların markalarının mesajını kullanıcılara etkileyici bir şekilde aktarmasını sağlayan altyapıyı da basitleştirmiş oluyor. Yine de henüz umutsuzluğa kapılmamak gerek. AMP bazı açılardan mobil cihazlarda reklamcılığa yeni bir yaklaşım geliştirilmesini gerektirecek ancak hala AMP’yi iyi bir fikir olarak görmek için yeterli sayıda sebep var.Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ın arama sonuçlarında sıralamaları yükselecek

 

Google’ın geçen yıl “Mobilegeddon” algoritmasını çıkartmasından bu yana, mobil dostu olmanın arama sonuçlarında önemli bir faktör olduğunu öğrendik. Google’ın bu konudaki testini geçen siteler arama sonuçlarında daha yukarılarda görünürken, mobil dostu olmayan sayfalar ikinci ve üçüncü sonuç sayfalarına atılıyor.Bu durum Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ile de devam edecek. Özellikle hızlı yükleme ve mobilde kaliteli bir kullanıcı deneyimi kazandırmak için tasarlanmış bu sayfalar arama sonuçlarında rahatlıkla yukarılara çıkabilecek. Google arama sonuçlarında AMP siteler yeşil şimşek işareti ile vurgulanacak, böylece hızlı bir web deneyimi isteyen kullanıcıların tercih etmesiyle bu siteler daha çok trafik alabilecek.Hızlı yükleme aynı zamanda daha çok sayfa görüntüleme ve daha çok reklam görüntüleme anlamına geliyor. Kissmetrics’e göre, web kullanıcılarının %40’ı eğer yüklenme üç saniyeden uzun sürerse sayfayı terk ediyor. Daha hızlı yüklenen mobil sayfalar herkes tarafından daha çok tercih ediliyor, ayrıca kullanıcı yavaşlık nedeniyle sayfayı yüklenmeden terk ederse bu sayfadaki reklamı ya da marka mesajını da göremiyor.

 

Google’ın AMP’ye geçişiyle mobil reklamcılıkta bir yeniden yapılanma gerekecek ancak bu bir olumsuzluk değil. Google online reklamcılığın öneminin farkında. Hızlı yüklenen sayfalar oturum başına daha fazla sayfa görüntüleme anlamına geliyor, bu da kullanıcının daha çok reklam görmesini sağlıyor.Sayfs görüntülemeden bahsetmişken, Google’ın AMP trafiğinin tıpkı standart web sayfaları gibi istatistiklendirilmesini ve analiz edilebilmesini sağlayacağını da belirtelim. AMP varsayılan olarak Google Analytics desteğiyle gelecek ancak Chartbeat, comScore ve Adobe Analytics gibi hizmetlerden de kullanıcı trafiği ve davranışını analiz etmek için faydalanılabilecek.

 

Reklam kontrolünde ince ayarlar

 

Google’ın Ocak ayında reklamlar ve AMP ile ilgili yaptığı açıklamada AMP reklamlarının nasıl çalışacağı ve yayıncıların bunu nasıl kullanabileceğine ilişkin ilginç detaylar vardı. Açıklamaya göre, AMP Google Aramalar’da yer almaya başladığında önemli temel fonksiyonları içerecek. Bunlar arasında reklamların seçilen reklam sunucusu aracılığı ile yönlendirilebilmesi, birden fazla talep kaynağı ve format için destek (doğal reklamlar dahil), reklam yerleşimleri üzerinde tam kontrol ve görüntülenebilirlik ölçümü de sayılabilir. Bu araçlar reklamla ilgili herkes için olağanüstü fayda ve kullanım kolaylığı sağlayacak. Google’ın AMP projesi ile reklamcılara ne kadar önem verdiği bir kez daha kanıtlandı da diyebiliriz. Outbrain, Taboolah ve AOL gibi 20’den fazla reklam teknolojisi sağlayıcısı şimdiden AMP’yi kullanmaya başladı.

 

Google yayıncılara ve pazarlamacılara reklamların pek çok noktasında kontrol şansı veriyor ancak reklam deneyiminin dikte etmekle ilgili bazı katı yönleri de var. Blog yazısında, Google AMP ile reklam yapmakla ilgili yaklaşımını belirleyen dört önemli prensibi de ortaya koydu. Bunlar “hız, estetik, güvenlik (HTTPS kullanımı zorunlu olacak) ve sektör genelinde işbirliği içinde yer almak” olarak sıralanıyor. Firma, bu prensiplere göre çalışmanın gelecek 50 milyar dolarlık mobil reklam geliri pastasından pay almanın anahtarı olabileceğini belirtiyor.

 

amp hızlandırılmış mobil sayfalar

 

Kısaca söylemek gerekirse, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ile Google pazarlamacıların kendi koyduğu kurallara göre oynamasını bekliyor ve daha iyi bir mobil internetin nasıl olması gerektiğine dair kendi vizyonunu ortaya koyuyor. Mobilde daha yüksek yükleme hızları ve daha iyi kullanıcı katılımıyla, AMP’nin standart özellikleri ve Google’ın internet arenasındaki gücü birleştiğinde, AMP kullanmaya başlamak mantıklı bir adım gibi görünüyor.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.