Google PageRank Devri Sona Erdi

Google PageRank Devri Sona Erdi

Dijital ortamda sitelerin popülerliğini ve kalitesini test etmek amacıyla kullanılan Google PageRank servisi uzun bir süre güncelleme yapmayarak, aracın önemini yitirdiğinin sinyallerini vermekteydi. Google, PageRank servisini kapatarak sanal dünyada büyük bir değişime neden oldu.

 

Geçen hafta cuma günü yapılan yeni bir güncelleme ile tüm sitelerin Pr değerleri sıfıra indirildi. Bunun yapılacağı aslında uzun süreden beri konuşan ve tartışılan bir konuydu. 2013 yılında Matt Cutts yayınlamış olduğu bir blogda bu servisin ilerleyen dönemlerde tamamen kapanacağını söyledi.  Geçtiğimiz hafta Matt'in ön sezi olarak verdiği bilgi doğrulandı ve Google uzun yıllardır dijital sektörde önemli bir karşılaştırma kriteri olan PageRank servisini tamamen durdurdu. Peki Pagerank servisinin kapanmasından sonra açık oluşturan bu alana yeni bir servis Google tarafından sunulacak mı ? 2013 yıllarında servisin kapatılacağı yönünde bilgi  alan özel sektör firmaları bu servise alternatif olacak bir kaç araç geliştirdiler. Lakin henüz kullanıcılar tarafından kullanılan bir araç bulunmamakta. Pagerank servisinin tamamen kapanmasının ardından bu araçların ortaya çıkıp çıkmayacağı da merak konusu.

 

Google Pagerank servisinin kapanmasının bazı olumlu olumsuz etkileri olacaktır. Pagerank servisinin kapanmasının ardından özellikle link satışı yapmakta olan siteler, performanslarına, içeriklerine ve kalitelerine daha da dikkat edecekler. Tabi ki link satışı yapan sitelere de olumsuz etkileri de olacak. En önemli pazarlama kriteri olan PageRank'ın artık sıfır olarak görünmesi satış yapan kişiler için büyük problemler yaratacaktır.  

 

Google'ın verdiği bilgiye göre önümüzdeki günlerde bu servisin kapatılması ile alakalı detaylı bir açıklama yapılacak.

 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.