Google Pagerank Servisinin Kapanmasının Ardındaki Gizemli Sır

Google Pagerank Servisinin Kapanmasının Ardındaki Gizemli Sır

Google geçtiğimiz haftalarda, özellikle web sitelerin kıyaslanmasını sağlayan Pagerank aracını kapattığını duyurdu. Daha doğrusu tüm sitelerin Pagerank değerlerini sıfır olarak gösterdi. Peki gerçekte Google bu servis ile ilgili nasıl bir plan hazırlıyor bu makalemizde bunu inceleyeceğiz.

 

Google'ın 2013 yılından itibaren güncelleme yapmadığı ve bu yüzden de tüm Google takipçileri tarafından kapanılacağı düşünülen Pagerank servisini en sonunda kapattı. 15 Nisan 2016 tarihinde internet sitelerini analiz eden tüm kullanıcılar Pagerank değerlerini sıfır gördükten sonra Pagerank servisinin kapatıldığını düşündü. Ama Google, Pagerank servisinde kimsenin düşünmediği bir değişim yaparak farklı bir yol izledi. Pagerank değerlerini dışarıya kapatarak kimsenin görmemesini sağladı. Yani artık Pagerank değerleri tüm sitelerde dışarıya sıfır olarak görünecek. Google firması kendi içerisinde Pagerank servisini çalıştırmaya devam edecek ve kendi algoritmasında siteleri değerlendirerek Pr değerlerini verecek. Ayrıca bu Pagerank değerleri kendi servislerinin algoritmalarında parametre olmaya da devam edecek. Google'ın bu servisi bu şekilde kullanmasının en büyük nedeni son yıllarda Pagerank değerleri üzerinden haksız kazanç elde etmeye çalışan ve hilelere başvuran internet site sahipleri. Bu nedenden ötürü tüm sitelerin Pagerank değerleri dışarıya kapatılarak tamamen Google'ın kendi servisi içerisine, gizlilik ilkesine bağlı kalarak çalışmaya devam edecek.

 

Kısacası özetlemek gerekirse Google bu servisi kapatmadı sadece gizlilik ilkesine bağlayarak tüm kullanıcılara bu servisi gizledi.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.