Hikayeler Özelliği Sosyal Medyayı Sardı

Hikayeler Özelliği Sosyal Medyayı Sardı

Snapchat ile başlayan hikaye özelliği, çeşitli güncellemelerden sonra birçok sosyal medya ağında da kullanılmaya başlandı. Zaman zaman dalga geçilse ya da beğenilmese de, hikayeler özelliği sosyal medyayı sardı. İlk olarak bir kopya uygulama olarak İnstagram’da karşımıza çıkan uygulama, aldığı tepkiler ile gündem maddesi haline gelmişti. Olumlu ve olumsuz yorumlara rastlanan İnstagram hikayeleri, şimdilerde oldukça yaygın şekilde kullanılıyor.

İnstagram’dan sonra aynı hikaye özelliği, Whatsapp’ta görüldü nu durum, sosyal medya hesabı olmayan kişiler tarafından beğenildiyse de, beklenen ilgiyi görmedi. Bu nedenle de bir sonraki güncellemede durum bilgisi de hikaye özelliğine eklendi. Şu an Whatsapp’ta halen kullanılan hikaye özelliği, son olarak Facebook’a getirildi. Belirtildiğine göre hikaye özelliği Facebook menüsünde en üstte bulunacak. Farklı filtre özellikleri ile maksimum 1 dakikalık hikayeler site üzerinden paylaşılabilecek. Silinme süresi ise tıpkı Snapchat ve İnstagram’da olduğu gibi 24 saat olacak.

Bu özelliğin her sosyal mecrada aktif hale gelmesinden çoğunluklu olarak kullanıcılar memnun gözükmüyor. Tüm sosyal ağların birbirine benzemesi bunun başlıca nedeni.

Hikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?

Hikaye özelliğinin kullanılabilmesi için öncelikle mobil cihazınızda sosyal ağların son sürümleri yüklü olmalı. Android ve İos marketlerden güncelleme olup olmadığı kontrol edilebilir. Güncel değil ise, bu işlem bir iki dakika içinde tamamlanabilir.

Hikaye paylaşımı için video ya da fotoğraf çektikten sonra, üzerine yazı yazabilir, emoji ve çıkartma da ekleyebilirsiniz. Bunun için gereken tüm detaylar hikaye kısmında yer alıyor zaten. Tek yapmanız gereken cümlenizi yazmak ya da emojinizi seçip hikayede durmasını istediğiniz konumu belirlemek.

Kendi hikayenizi paylaştıktan sonra, listenizde bulunan kişilerin, yani takibe aldıklarınızın hikayelerini de görebilirsiniz. İlk sıradaki hikayeye tıklayarak sırayla tüm aktif hikayeleri peş peşe görüntüleyebilirsiniz. Ancak dikkatli olmanız gereken bir nokta var, hikayeyi paylaşan kişi, hikayeye bakan tüm kişileri hikaye silinene dek görüntüleyebiliyor. Siz de hikayenizi paylaşıp ardından kaç kişi tarafından görüntülendiğini anında öğrenebilirsiniz. Bunun için hikaye ekranını yukarı çekmeniz yeterli. Bu sayede izleyen kişiler, kullanıcı adları ile art arda sıralanacak!

Bir başka dikkat çekici özellik de hikayelere yanıt verilebilmesi ya da kişiye özel hikaye gönderilebilmesi. Bir hikayeyi beğenerek paylaşan kişiye yanıt vermek istediğinizde, mesaj gönder seçeneğine tıklayarak yazmaya başlamanız yeterli. Gönderilen yanıt başka kimse tarafından görüntülenemiyor. Bunlara ek olarak paylaşacağınız hikayeyi çok beğendiyseniz, paylaşmadan hemen önce telefonunuza kaydedebilirsiniz.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.