İç Link Dış Link Farkları

İç Link Dış Link Farkları

İnternet siteleri açısından iç ve dış linklerin genel işlevleri ve bazı farklılıkları bulunur. Bu genel farklılıklar, arama motorlarında üst sırala çıkmak ve kullanıcılara daha iyi etkileşimin sağlanması noktasında önemli etkenleri barındırmaktadır. Bundan dolayı da her link çeşidini bilmek ve genel yapılarına da hakim olmak, işleyişlerini daha iyi anlaşılmasını ve saptanmasına olanak verecektir.

Genelde iç linklerin yapısı, ilgili sayfanın konusuna ilişkin yönlendirme yapılması ya da anahtar kelimeye paralel olarak bilgi verilmesi üzerine yoğunlaştırılır. Burada önemli olan kavramlardan bir tanesi site içi trafiğinin yükseltilmesi durumunun sağlanmasıdır. Yani site içerisindeki diğer bir sayfaya link verilmesi ve diğer alanlarında kullanıcıların ziyaretine yönlendirilmesi durumunu oluşturmaktadır. Böylece ziyaretçiler açısından, sitenin içerisinde bulunan diğer sayfalara ve içeriklere ulaştırılma imkanı verilmektedir.

Dış linkleme fonksiyonunda ise, başka siteler, sosyal medya hesapları gibi alanlardan, sitenin yönlendirilmesi durumu olmaktadır. Yani başka site üzerinden sayfaların içerisinde sizin linkinizin geçmesi, önerilmesi ve yönlendirilmesi durumudur. Bu yapılanma genelde tanıtım yazıları, doğrudan bağlantı önerileri ya da farklı paylaşım metotlarına göre gelişen bir durum olmaktadır. Aynı zamanda sosyal medya hesapları kullanılarakta, faaliyetin gerçekleştiği sistemler bütünüdür. Böylece internet sitesi, daha fazla ulaşılabilir olmakta ve arama motorlarında üst noktalara çıkabilmektedir.

İkisi Arasındaki Farklar

İkisi arasında biri sitenin kendi içerisinde diğer sayfalara yönlendirme, diğerinde ise farklı siteler ve sosyal mecralar üzerinden sitenin arama motorunda aktif olarak yer almaş durumu vardır. Genelde kullanıcıların etkileşimi açısından her ikisinin de önemli olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden genel olarak yapılan çalışmaların hem site içi linkler hem de dış linkler verilerek yapılması, sitenin arama motoru üzerinde daha ön sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

İç link dış link farklarında doğru kullanımlarda önemlidir. Özellikle dış linkleme işi yapılırken, mutlaka, link alacağınız siteleri öncelikle belirlemeli ve sonrasında her birine ayrı yazı göndererek, sayfa için link almak daha doğru olacaktır. Yani doğrudan tek bir yazı üzerinde birden çok site üzerinde link alınma eylemi yapılmamalıdır. Yapılmaması gereken diğer nokta ise, kalitesi olmayan ve başarılı çok fazla sağlamayan sitelerden link alınması durumudur.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.