Instagramda Mutlaka Bilinmesi Gereken Gizlilik Ayarları

Instagramda Mutlaka Bilinmesi Gereken Gizlilik Ayarları

Son zamanlarda akıllı telefonların önce hayatımıza girmesiyle daha sonra ise tamamen hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesiyle birçok uygulama kullanılmaya başlanmıştır. İnstagram da son dönemde çok sık kullanılan bir uygulamadır. Peki, instagram nedir İnsanların dilediği kadar fotoğraf paylaşabildiği bir uygulamadır.

Bu uygulama ilk olarak sadece İphone için yapılmış olsa da sonraları Android işletim sisteminde de kullanılmaya başlamıştır. Şuan dünyanın her yerinde aktif olarak kullanılan bu uygulama Türkiye’de de çok aktif kullanılmaktadır. instagram nedir deyince akla gelecek ilk şey yaşanan güzel anıları paylaşma imkanı sunan bir uygulama olduğudur. Çok aktif kullanıldığından ve birçok kitleye ulaştığından bu uygulamada da gizlilik konusunda yapılması gereken şeyler vardır.

İnstagramda yapılması gereken gizlilik ayarları nelerdir?

  • Gizli profil
  • Takipçi silme
  • Yeşil nokta (Aktiflik bilgisi)
  • Yorumları engelleme
  • Repost özelliğini kapatma/açma
  • Hikaye gizleme
  • Etiket ve etiket onayı


1.Gizli profil nedir?

Bu özellik gizlilik olarak instagramın en belirgin özelliğidir. İnstagram ilk açıldığında otomatik olarak profil herkese açık olur. Profilin herkese açık olması paylaşılan fotoğrafın altına herkesin yorum yapabileceğini ve herkesin beğeneceği anlamına gelir. Profili gizli yapmak sadece sizin onayladığınız kişilerin paylaştıklarınızı görmesini sağlar. Profilinizin gizli olması başka herkese açık hesapların profillerini görmenize engel değildir.

2.Takipçi silme

İstenmeyen takipçileri eskiden engellemek zorunda kalınıyordu. Fakat şimdi yeni güncelleme gelerek takipçileri silmek mümkündür. Hem de bunu takipçileriniz fark etmez.

3.Yeşil nokta (Aktiflik bilgisi)

Bu instagramın ilk zamanlarında olmayan bir ayardı. Birkaç ay önce gelmiştir. Birebir konuştuğunuz kişilerin aktif olup olmadığını gösterir. Aynı zamanda son aktif zamanını da göstermektedir. Bunu anlamak oldukça kolaydır. Konuşma yaptığınız kişinin adının yanında yeşil bir nokta bulunuyorsa aktif yoksa değildir.

4. Yorumları engelleme

Çoğu zaman insanlar paylaştıklarınızı beğenmediklerinde kötü yorumlar yapabilirler. Bu yorumlara engel olmak için yorumları engelle kısmına dokunabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz kişilerin yorum yapmasını onaylıyorsanız bunu da yorumları filtrele kısmından halletmek mümkündür.

5. Repost özelliğini kapatma

Bu özellik genellikle herkese açık olan profillerde önem taşır. Bazı kullanıcılar gönderilerinizi adınızla paylaşmak ister fakat siz bundan hoşlanmıyorsanız devre dışı bırakarak buna engel olabilirsiniz.

6.Hikâye gizleme

Gönderilerinizde bunu kullanamasanız bile hikayelerde sizin seçmiş olduğunuz kişiler sadece hikayenizi görebilir.

7.Etiket ve etiket onayı

Bir kişi sizi istediği bir fotoğrafa etiketleyebilir. Fakat her etiketlenen fotoğraf her zaman iyi olmayabilir bundan dolayı onaylama özelliği sayesinde bunu yapmak mümkündür.

Ayrıca, IGTV nedir diye merak ediyorsanız Instagram Tv (Igtv) Nedir? makalemize göz atabilirsiniz.
 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.