Link Juice Nedir? Ne İşe Yarar?

Link Juice Nedir? Ne İşe Yarar?

Web siteleri için genel kullanımların sağlandığı ve bunlara ait çeşitli fonksiyonlara göre isimlendirilen terimler bulunmaktadır. Bunlar arasında Link Juice kavramı da genelde sitelerin genel işleyişleri hususunda önemli verimin alınabilmesinin sağlandığı yollardan bir tanesi olmaktadır.

Link Juice, siteler ile alakalı pagerank aktarımı anlamına gelmektedir. Bu aktarım site içi ve site dışında meydana gelen pagerank aktarımının sağlanması manasını da taşımaktadır. Yani genel detayları ile bakılacak olunursa, X sitesi üzerinden gelen bir link eğer sizin sitenize ulaşmış ise, Google bunu X sitesinden gönderilen link ile sizin sitenizi önerdiğini düşünür. Bu durumda da sitenizin arama motoru içerisindeki fonksiyonu güçlenmekte ve Google üzerinde daha etkin planda ön plana çıkma fonksiyonu sağlanmaktadır. Böylece size ait siteye gönderilen link ile aslında Google, arama motoru için algoritma sistemlerinde bunu kullanarak, sitenizin işine yarayan bir durumu da gerçekleştirmiş oluyor.

Link Juice Genel Mantığı Hakkında ve Çalışma Düzeni

Temel olarak daha iyi anlaşılması adına Link Juice nedir ve ne işe yarar gibi etkenleri incelediğimizde, farklı tanımlamaları ele alarak, konuyu detaylandırabiliriz. Bunun içinde genel anlamda bakacak olduğumuzda;

  • X Sitesi, Y Sitesi ve Z Sitesi kurmuş olalım,
  • Bu sitelerin ortak noktaları da aynı anahtar kelimelerinin düzenlenmesi üzerine olsun,
  • Açtığımız tüm siteye de her gün düzenli içeri girelim ve gelişmesi içinde Seo kapsamına uygun faaliyetlerde bulunalım,

Şimdi bu durum yandığında, 3 adet sitede arama motorunda bir kullanıcı aradığı zaman ortalama olarak birbirine yakın sonuçlarda çıkmaktaydılar. Fakat bu sistem genel anlamda Google arama motoru için düşünebilir. Çünkü bazı açılardan incelendiğinde arama motorlarındaki algoritmalar farklı düzende çalışmaktadır.

Eğer bir web site, size ait olan Y sitesini öneren bir link hususu kullanmışsa, sadece Y sitesi ön plana çıkacaktır. Diğer siteler link almamışsa, bu durumda yine Y sitesi ön planda olacak ve diğer iki site normal işlevinde kalacaktır. Buradaki temel faaliyet ise Link Juice faaliyetinin yapılmış olmasıdır. Böylece Link Juice kavramına baktığımızda aslında bir sitenin diğer bir siteyi önermesi ve diğer sitenin arama motorunda ön plana çıkması durumu olmasıdır.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.