Merkle Ajansı Genişletilmiş Metin Reklamlarının Tıklama Oranlarını Yayınladı

Merkle Ajansı Genişletilmiş Metin Reklamlarının Tıklama Oranlarını Yayınladı

Merkle Ajansı genişletilmiş metin reklamların tıklanma oranlarını ve performans detaylarını  analiz ederek yayınladı.

 

Merkle ajansı yılın ikinci çeyreği dijital pazarlama raporunu yayınladı. Raporda standart metin reklamlara bağlı genişletilmiş metin reklamların tıklanma oranlarına ilişkin ön veriler de yer aldı. Merkle Ajansı, genişletilmiş metin reklamlar beta aşamasına Nisan ayında dahil oldu ve daha uzun reklam formatlarının tıklanma oranlarını binlerce reklam grubu üzerinde analiz etti.

 

Google genişletilmiş metin reklamlarının (ETA) çıkacağını duyurur duyurmaz bu reklamlarla ilgili içeriklerde tıklanma oranları %20 artış gösterdi. Merkle, hem markalı (kullanıcıların marka adıyla yaptığı aramalardan gelen trafik) hem de markasız trafikteki reklam performansını inceledi.

 

Markasız aramalarda erken sonuçlar genişletilmiş metin reklamlarının masaüstü platformunda site ve reklam grubunda ortalama %16 artış sağladığını ortaya koydu. Mobil telefonlarda ise bu reklamlar, tıklanma oranlarında sadece %4 artış sağladı, tabletlerde bu oran %8 oldu. Merkle, münferit sonuçların çeşitlilik gösterdiğini, çok sayıda reklam verenin bazı cihazlarda markasız trafikte daha düşük tıklanma oranı gördüğünü belirtti.

 

 

Markalı trafikte, genişletilmiş metin reklamların tıklanma oranları standart metin reklamlar ile hemen hemen aynı düzeyde ya da çok az altında. Mobil telefonlarda ETA tıklanma oranları standarttan %4 daha düşükken, tablette aynı düzeyde, masaüstünde ise %1 daha düşük.

 

 

Merkle bu verileri değerlendirirken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta hakkında da uyarıyor. Örneğin, bir sonuç sayfasında kaç genişletilmiş metin reklamın gösterildiği, ürün listeleme reklamlarının ne sıklıkta genişletilmiş metinle gösterildiği ya da ETA’ları kullanıcıların karşısına çıkartan aramalar ile standart reklamları çıkartan aramalar arasında ne gibi farklar olduğu gibi konularda çok az bilgi var. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, reklamla beraber gösterilen genişletmelerin sıklığı ve karışımının her izlemede ciddi farklara sahip olması.

Merkle Ajansı , dahil edildikleri reklam gruplarında ETA’ların toplam izlemelerin %47’sini oluşturduklarını kaydediyor. Merkle’ın müşteri tabanı, büyük çaplı perakendeye eğilimli.

Öte yandan, bunlar ön veriler ve firma ileriki günlerde daha fazla analiz yayınlayacak. ETA’lar artık tüm reklam verenlere açık ancak reklam verenlerin önümüzdeki bir kaç ay içinde kararlar vermesi gereken test ortamı ve ETA’ların uzun vadeli yararları hakkında pek çok soru işaretleri var. Google yeni reklam formatının en güçlü yanının mobil kullanıcılara daha fazla bilgi vermek ve tıklamalarını teşvik etmek olduğunu söylüyor. Bu açıklamayı göz önüne alırsak, ETA’ların telefonlardaki tıklanma oranlarının düşük olması ve masaüstünde daha fazla başarı göstermesi ilginç bir durum.

Genişletilmiş metin reklamlarında mobil telefonlar için özel reklam kopyasına izin verilmediğini, aynı reklamın tüm cihazlarda aynı şekilde gösterildiğini belirtmekte de fayda var.

Merkle’ın dijital pazarlama raporunda paralı ve organik aramalar ve kıyaslamalı alışveriş motorları ile ilgili de veriler var. Raporu kayıt olarak görüntülemek ve indirmek mümkün.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.