Open Broadcaster Software (Obs) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Open Broadcaster Software (Obs) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özellikle Youtube üzerinde video çekmek ya da canlı yayın paylaşımı yapmak isteyen kişiler tarafınca kullanılmakta olan program için obs nedir yanıtı verilmektedir. Her geçen dün kitlesi daha da büyüyen Youtube dışında oyun oynayan ya da muhabbet amaçlı yayın yapan Twitch yayıncıları tarafınca da kullanılan obs yani open broadcaster software programı, oldukça geniş özellikleri sayesinde daha net yayın ve görüntü ortaya koymaktadır. Canlı ses kaydı, görüntü akışı ve iletişim ayrıcalıkları sunmakta olan program, aynı zamanda birden farklı kişiler ile ortak görüntülü yayın yapabilmeniz konusunda da kolaylık sunuyor.


Obs Nasıl Kullanılır?
 

İlk olarak programı kullanmak için sahne ayarlarının yapılması gerekir. Oyun yayını, kamera ve yayın için seçilecek filigran temeli ile program kullanılmaktadır. Yayın için kullanılacak olan program için oyuna girmek ve Alt+Tab ile programa dönüş yapmak gerekir. Bu işlemden sonra kaynaklar sekmesine gelin. Sağ tık yardımı ile oyun yakalama kısmına ve oradan da uzantı ve oyunu seçerek tamam sekmesini tıklayın. Yayın sırasında oyunun görülmesinin dışında kendinizin de görünmesi için kamera ayarlarını yapmanız gerekir. Bunun içinde programın ara yüzüne gelin. Oradan tekrar kaynaklar sekmesine gelin ve sağ tık ile ekle-video yakalama kısmını seçin. Bu işlemler sonucunda web kamera seçimini yapın. Yayın sırasında görüntünün ana ekranda hangi köşede ya da boyutta olmasını belirleyebilirsiniz.


Obs Hangi Sistemlerde Kullanılır?
 

Son yıllarda özellikle genç nesil tarafınca ilgi gösterilen video ve canlı yayın paylaşım siteleri için kullanılan Obs programı, Windows başta olmak üzere Linux ve Apple sistemlerinde kullanılabilmektedir. Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 sistemlerinde kullanılabilen program, Windows Vista sisteminde ise Service Pack 2 güncellemesi ile kullanılmaktadır.


Obs Programı Ücretli Mi?
 

İnternet dünyasına atılmak, popüler olmak ve hatta video veya canlı yayınlar yaparak, gelir elde ederek bu işi meslek haline getirmek isteyen kişiler tarafınca sıkça sorulan open broadcaster software nedir sorusunun dışında sorulan bir diğer soru da programın ücretli olup, olmadığı sorudur. Öncelikle saniyeler içerisinde bilgisayarlara indirebilecek olduğunuz program, aynı zamanda ücretsiz olarak kullanıcılarını sunulmaktadır.

 

Obs Studio En Güncel sürümünü resmi sitesinden indirip yüklemek için buraya tıklayın.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.