SEO Başarısını Ölçmek İçin Anahtar Performans Göstergesi’nin (KPI) Kullanımı - Part 1

SEO Başarısını Ölçmek İçin Anahtar Performans Göstergesi’nin (KPI) Kullanımı - Part 1

Müşterilerinize başarınızı belgelemek için hangi ölçüm sistemlerinizi kullanabileceğinizi mi araştırıyorsunuz? Köşe yazarı Marcus Miller, SEO sonuçlarını ticari hedeflerle bağlamak için kullanılabilecek en faydalı KPI’leri (anahtar performans göstergesi) yazdı.

 

Sonuçlarınızı ölçmek, tüm SEO kampanyalarının en önemli adımlarından birisidir.

 

SEO kampanyalarında çok farklı değişkenler vardır, başarılı kampanyalar yapılan işin sonuç verdiğinden emin olmak için bir kontrol sistemine dayanır. Anahtar performans göstergeleri (KPI) size böyle bir kontrol sistemi sağlar ve neyin işe yaradığını ya da neyin işe yaramadığını -hala düzeltme şansınız varken- tespit etmenize imkan verir.

 

KPI’ler aynı zamanda başarınızı müşterilerinize (ya da motivasyon amacıyla iş ortaklarınıza/çalışma arkadaşlarınıza) sergileyebilmeniz için de faydalıdır. Anahtar kelime sıralamaları gibi tipik SEO KPI’leri ve Moz ya da Majestic SEO gibi ölçüm araçları sizin için faydalı olabilir ancak müşterileriniz sizden somut satış artışı görmek isteyecektir.

 

Bu yazıda sizlere KPI’leri başarınızı daha iyi takip etmek ve SEO kampanyalarınızın sonuçlarını geliştirmek için nasıl kullanabileceğizi göstermeye çalışacağım. En önemlisi, KPI’leri SEO kampanyanızın değerini müşterilerinize sergilemek için nasıl kullanabileceğinizi göreceksiniz.

 

Gelişmiş sonuçlar, raporlama ve müşteri tutulumu

 

Hedefler ve KPI’ler

 

SEO başarısını düzgün biçimde ölçebilmek için ne başarmaya çalıştığımızı ve bu başarı için gerekli adımların neler olduğunu bilmeliyiz. Bir dijital pazarlama planı hazırlamak için yapılandırılmış bir metodoloji izlediyseniz, zaten iş ve pazarlama için bazı spesifik hedefler belirlemişsinizdir. Ölçüm KPI’leriniz bu hedefleri haritalandırmalı, SEO kampanyasında gerçekleştirdiğiniz aktivitelerin iş hedefleriniz için ne kadar ilerleme sağladığını göstermenize imkan vermeli.

 

Eğer bir müşteri size gelir ve bir anahtar kelimenin sıralamasını sorarsa, daha derin bir istatistiğe ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada “Neden bu anahtar kelime için sıralama istiyorsunuz? Bunun işinize ne gibi bir etkisi olacağını düşünüyorsunuz?” diye sormalısınız. Müşterinin neden bir arama motorundan daha alakalı bir trafik istediğine ve gerçek iş hedeflerine ilişkin daha stratejik bir anlayış geliştirmelisiniz. 

 

Müşterinin anahtar kelime sıralaması isteğinin ardındaki gerçek hedeflerini anladığınızda, daha fazla değer katabilir, daha iyi bir hizmet sunabilirsiniz. En önemlisi, KPI’leri bu iş hedeflerine bağlayabilir, karar vericilerin anlayabileceği bir dilde konuşabilirsiniz. Anahtar kelime sıralamaları iyidir ancak SEO’dan satışlarda kayda değer bir artış yüzdesi elde ettiğinizi ya da SEO – PPC (tıklama başı maliyet) kıyaslamasında daha düşük bir yönlendirme başı maliyet göstermek işinizin değerini çok daha iyi ortaya koyacaktır.

 

Kısacası, KPI’ler ticari hedefler ile yaptığınız SEO işi arasındaki bağ dokusudur diyebiliriz.

 

Analiz Felci

 

Artık çok büyük miktarlarda veri elde edebildiğimizi hesaba katmak gerek. Google Analytics gibi analiz yazılımlarında çok büyük değer bulunduğu kesin ancak yönetim kuruluna siteden çıkma oranı ya da tekrarlanma sıklığı gibi şeyleri açıklamaya çalışmak sadece boş bakışlara ve dikkat kaybına neden olacaktır.

 

Karar vericiler anlayabilecekleri somut şeylere ihtiyaç duyarlar: daha az veri, daha çok netlik. SEO ya da analist derin bir dalış yapabilirken, işyerlerinin ise harcamalarının karşılığını görebilecekleri ve pazarlama bütçeleri ile ilgili daha iyi karar vermelerini sağlayabilecek, net, odaklanmış raporlara ihtiyaçları vardır. Raporlamalarınız buna uyumlu olmalıdır.

 

Müşterinizin kafası karışırsa onu kaybedebilirsiniz.

 

Bir Ajans İçin SEO KPI’leri

 

Bir ajans için, KPI’lerin önemi yaptığınız işin müşterinizin ticaretine olumlu etki ettiğini kanıtlayabilmektir. SEO artık çok karmaşık bir yapı haline geldi ve bir işyeri için işe yarayan bir şey diğeri için her zaman işe yaramayabiliyor.

 

Tüm değişkenleri hesaba katmalı ve uyguladığınız her taktiğin sonucunu dikkatle ölçmelisiniz. Belli bir tipte link bir iş için faydalı oldu diye diğerinde de faydalı olacağını düşünmeyin.

 

KPI’ler SEO kampanyanız işe yaramadığında sizin için erken uyarı sistemi gibi çalışabilmeli. Eğer beklenen sonuçları göremiyorsanız, detaylı biçimde araştırmalı ve neden böyle olduğunu bulmalısınız. Kampanya istenen sonuçları vermiyorsa müşterinizi arayıp bunu haber vermeli, neden böyle olduğunu araştırdığınızı da belirtmelisiniz. Eğer ihtiyacınız varsa müşteriden proje için ilave zaman isteyebilirsiniz. Çoğu zaman işinizi yavaşlatan ya da engelleyen geriye dönük problemleri tespit etmeniz mümkündür.

 

KPI’ler sizi zamanında uyarır ve böylece potansiyel sorunları tespit ederek yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. KPI’leri gerektiği zaman yaklaşımınızı ölçmek, değerlendirmek ve daha iyi hale getirmek için dahili olarak kullanın.

 

Ticaret İçin SEO KPI’leri

 

Müşteri tutulumu ve raporlama açısından bakarsak, misafir blog yazısı ya da dijital halkla ilişkiler gibi herhangi bir taktiğin neden önemli olduğunu her zaman net bir şekilde ifade edebilmelisiniz. Sadece sıralamalar yeterli değildir. Sıralamalar doğrudan daha fazla iş anlamına gelmez. Raporlarınızı iş yaptığınız firmanın ticari hedefleri ile bağlantılandırmak için daha fazla “bağ doku” yani KPI eklemelisiniz. Bir taktiğin işe yaradığını ve onların stratejik hedeflerinde ilerleme sağladığını müşterinize net bir şekilde gösterebilmelisiniz.

 

Artan yönlendirmeler, artan satışlar, daha fazla etkileşim içine giren ziyaretçiler, daha iyi edinme maliyetleri ve başka pek çok yolla işinizin gerçek değerini gösterebilirsiniz. Bunları ticari hedefleri haritalandıran SEO KPI’leri ile net şekilde gösterdiğinizden emin olun.

 

SEO KPI’lerini Kategorize Etmek

 

Anahtar performans ölçümleirnin iletişimine yardımcı olmak için, KPI’lerinizi ne şekilde kategorilendirdiğinize dikkat etmelisiniz. Yeni bir ürün piyasaya sürmek için konulan hedefler mevcut müşterilerine daha fazal satış yapmaya çalışan bir firmanınkinden çok daha farklı olacaktır. Eğer yerel bir işyeri söz konusu ise, SEO kampanyanız mağazaya daha fazla ziyaretçi çekmek üzere tasarlanmalı. Eğer bir hizmet sunan bir işletme söz konusu ise, daha fazla yönlendirme yaratmaya odaklanmalısınız. Yeni bir ürünle ilgili insanları bilgilendirmek gerekiyorsa, bu kez de eposta listelerine odaklanabilirsiniz. KPI’leri müşteriniz için en anlamlı olacak şekilde kategorize ettiğinizden ve bağlantılandırdığınızdan emin olun.

 

Klasik pazarlama hunisi de hedeflerin ve bağlantılı KPI’lerin kategorilendirilmesi için her zaman işe yarayacaktır.

 

Bilinirlik: Ürün ya da hizmetiniz için bir kitle oluşturun.

Bağlılık: Ürün ya da hizmetinizle kitlenizde bir bağlılık yaratın.

Dönüşüm: Satışları ve yönlendirmeleri arttırın.

 

Müşteri tutulumu, taraftarlık ve itibar gibi kriterlere de bakılabilir. SEO kampanyanızın ve satış sürecinizin özel hedefleri burada neyin önemli olduğunu size gösterecektir. Bazen bu kavramlar birbirinin içine de geçebilir. Örneğin, sosyal medyada takipçi ya da eposta listesi üyeleri kazanmak bağlılık mıdır yoksa müşteri tutulumu mudur? Bu soruları kendinize sorarak kendi raporlama hedeflerinizi netleştirebilirsiniz.

 

Müşterinize neyin önemli olduğunu sorun ve SEO kampanyanızın ne kadar verimli olduğunu net, kategorize edilmiş KPI’lerle gösterdiğinizden emin olun.

 

HKDM: Hacim, Kalite, Değer ve Maliyet

 

KPI’lerinizi kategorize etmenin bir diğer faydalı yolu da “Hacim, Kalite, Değer ve Maliyet” modelidir.

 

Hacim: Tekil ziyaretçiler, ziyaretler, sayfa görüntüleme ve diğerleri

Kalite: Siteden ayrılma oranı, ziyaret süresi, ziyaret başı sayfa sayısı

Değer: Ziyaret/yönlendirme/dönüşüm finansal değeri nedir?

Maliyet: SEO’dan bir yönlendirme ya da satış elde etmek ne kadara mal oluyor?

 

Bir planınız olsun, raporlama ve analiz ihtiyaçlarınız için neyin en uygun olduğunu tespit edin.


Bu makalemizin sonuna geliyoruz yakın zamanda Part 2 olarak yayınlayacağız makale de diğer adımları KPI'ları detaylı olarak konuşmaya devam edeceğiz.. Bizi takip etmeye devam ederken kendi düşüncelerinizi de yazmayı unutmayın :)

Not : Web tasarım, yazılım ve SEO alanında bilgi almak için bizimle bağlantıya geçin.

 

SEO Başarısını Ölçmek İçin Anahtar Performans Göstergesi’nin (KPI) Kullanımı - Part 2 Makalesini Okumak İçin Tıklayınız

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.