SEO Başarısını Ölçmek İçin Anahtar Performans Göstergesi’nin (KPI) Kullanımı - Part 2

SEO Başarısını Ölçmek İçin Anahtar Performans Göstergesi’nin (KPI) Kullanımı - Part 2

Müşterilerinize başarınızı belgelemek için hangi ölçüm sistemlerinizi kullanabileceğinizi mi araştırıyorsunuz? Köşe yazarı Marcus Miller, SEO sonuçlarını ticari hedeflerle bağlamak için kullanılabilecek en faydalı KPI’leri makalesinin 2. bölümünü yayınlıyoruz. 

 

SEO KPI’leri

 

Doğruyu söylemek gerekirse, SEO ve dijital pazarlama kampanyalarının sonuçlarını verimli şekilde ölçmek çok zor bir iştir. Elinizde çok fazla veri vardır ve Google Analytics gibi araçlar bazen bunu daha da karmaşık hale getirebilir.

 

Kullandığınız araçlar ticari hedeflerinize göre ayarlanıp kişiselleştirilmeli, bunu yaparken istenen sonuçlar ve bunları müşterilerin anlayabileceği KPI’ler ile SEO stratejilerine yeniden bağlayabilmek göz önüne alınmalı.

 

Örneğin Bowler Hat ajansında SEO projelerinde kullanılanılan KPI’ler bir dizi kısıtlı anahtar kelimeyi takip etmenin ötesine geçecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun yerine ajansta organik trafikteki etkiye (bilinirlik), trafiğin ne kadar alakalı olduğuna (bağlılık) ve genel kaliteye bakılıyor, bu trafiğin ne şekilde satış, yönlendirme ya da dönüşüme yol açtığı değerlendiriliyor.

 

Kampanyaların gerçek dünyadaki sonuçlarını görmek de önemlidir. Bunlar için de konunun kapsamını genişletmek için yaratılan içerikler ve trafiği arttırma amaçlı bağlantılı yönlendirme linkleri kullanılır. Son olarak, Moz ve Majestic SEO gibi araçlar tarafından sağlanan SEO istatistiklerine bakılır.

 

SEO Ölçümleri

 

Bunlar ilerlemeyi ölçebileceğiniz geleneksel KPI’lerdir. Genellikle bunlar rakiplerin değerleri ile kıyaslanır ve böylece gerçek bir bağlam ortaya konur. Tipik olarak, sitenizin algılanan güven ve otoritesinde artış, ana arama terimleriniz ve aldığınız organik trafikte de artışa yol açacaktır.

 

Bu ölçümler önemlidir ancak ticaret dilinde konuşmazlar. Bu yüzden raporlarınızdaki önceliklendirmeleri müşterinin SEO’dan ne kadar anladığına göre değişir. Elbette müşterinizin SEO anlayışını sizin de geliştirmeniz gerekir.

 

Ana dönüşüm anahtar kelimeleri için sıralamalar (yerel/organik)

İkincil referans anahtar kelimeleri (lokal/organik)

Majestic Alıntı Akışı aracı

Majestic Güven Akışı aracı

Majestic Güven ve Alıntı Dengesi aracı

Moz Alan Adı Otoritesi

Moz Sayfa Otoritesi

Moz Spam Skoru

 

Gerçek Dünya SEO KPI’leri

 

Burada yaptığımız işin bütün olarak bir siteyi nasıl etkilediğine bakmak istiyoruz. Daha fazla trafik alıyor muyuz? Trafik yaratan ve konu kapsamımızı arttıran daha fazla sayfa alıyor muyuz? Markalı arama trafiğimizde bir artış var mı? Bu ölçütler işimiz için önem taşır.

 

Organik trafikte artış

Trafik yaratan sayfaların sayısında artış

Markasız arama trafiğinde artış

Organik dönüşümlerde yüzde artışı

Spesifik coğrafi bölgelerde trafik artışı

Organik İzlenimler (Arama Konsolu)

Organik Link Tıklama Oranı (CTR) (Arama Konsolu)

 

Yönlendirme Trafiği

 

Güçlü bir SEO kampanyası işinizi sadece organik trafik getirmekten daha fazla etkilemelidir. Eğer linkler stratejinizin önemli bir parçası ise, daha fazla yüksek kaliteli yönlendirme trafiği çekmeli ve bu katma değeri net bir şekilde gösterebilmelisiniz. Böylece SEO stratejilerinizin pazarlamada nasıl çok sayıda farklı faydası olduğunu ve genellikle güçlü yönlendirme trafiğinin organik arama trafiğinden daha iyi bir oranda dönüşebildiğini de gösterebilirsiniz.

 

Yönlendirme trafiğinde yüzde artışı

Yönlendirme dönüşümlerinde yüzde artışı

Bağlılık (sayfadan ayrılma, sayfa sayısı, geçirilen zaman) istatistiklerinde artış

 

Marka Etkisi

 

Gelişmiş arama görünürlüğü genel görünürlüğün de artması, bir başka deyişle reklam anlamına gelir. Bu yüzden markalı arama trafiği ve markadan bahsedilme oranında da artışa bakmalı ve bunun yaptığımız işle bağlantısına dikkat etmeliyiz.

 

Markalı arama trafiğinde yüzde artışı

Marka bahsedilme oranında yüzde artışı

 

Link İnşa Eden KPI’ler

 

Linkler hala arama motoru görünürlüğünü geliştirmek için gerekli üç önemli ölçüm aracı arasında. Ayrıca, linkler ve içerik için uzun soluklu bir SEO kampanyasının iki vazgeçilmez bileşeni diyebiliriz. Bu yüzden, hala linklerin toplam adeti, otorite sitelerden linkler ve yüksek oranda ilişkili sitelerden linkleri raporlamalıyız. Bunlar müşterinizin sektörüne göre özelleştirilmeli.

 

Toplam link üretimi

Otorite sitelerden gelen linklerin sayısı

İlişkili sitelerden gelen linklerin sayısı

 

Yönlendirme Yaratan KPI’ler

 

Yönlendirmeler genel dijital pazarlamanın anahtar bileşenidir, öte yandan yönlendirmelerin sınıflandırılması ve satış hunisi giderek daha karışık hale gelmekte. Bu yüzden, SEO çabalarımızın yönlendirme yaratmaktaki etkisini ölçmemiz gerekiyor. Bunlar sosyal medya üyelikleri, bülten üyelikleri ya da başka bazı indirme servisleri ya da işinizle ilgili özellikler olabilir.

 

Bülten kayıtlarında yüzde artışı

Sosyal takipçi/beğeni sayılarında yüzde artışı

İşe özel yönlendirme yaratma hedefleri (veri tabloları, beyaz bültenler ve diğerleri)

 

Müşteri yolculuğunun nasıl göründüğüyle ilgili işini yaptığınız firma ile konuşun ve müşteri yolculuğundaki adımlara birer birer eğilin. Yönlendirme yaratmak için müşterinizle birlikte çalışmanız gerekebilir ancak bu kampanyalarınıza artı değer ekleyecektir.

 

İşe Özel KPI’ler

 

Bunları örneklendirmek biraz daha zor ancak bir raporlandırma yaklaşımı için bu KPI’ler çok önemli. KPI’leri kullanarak iş stratejimizi SEO stratejimiz ile bağlantılandırmak için elimizden geleni yapmalıyız. Genellikle yukarıda verilen KPI’ler size istediğinizi sunacaktır. İşe özel KPI’ler ise müşterinizin belirttiği hedeflerle uyumlu yapılandırılmış KPI’ler olarak nitelendirilebilir. Uzun soluklu bir stratejik ortak istiyorsak sadece anahtar kelimelere güvenemeyeceğimizi hatırlayın.

 

Eğer hedefiniz yeni bir ürünle ilgili tanınırlık yaratmaksa, o zaman tanınırlık araçlarına odaklanmalısınız: izlenimler, ortalama pozisyon, anahtar kelimeler, tıklamalar ve benzerleri. Eğer daha fazla üye kaydı istiyorsak o zaman kayıt ve fiyatlandırma sayfalarına bakan ziyaretçi sayısını takip etmeliyiz. Eğer daha geleneksel dönüşümler istiyorsak, satışların, yönlendirmelerin ve sorguların toplam rakamına bakmalıyız.

 

Burada mesele zaten elinizde SEO KPI’lerinizin olması ancak bunları müşterinizin iş hedeflerine göre çerçevelendirdiğinizden ve işin ilerlemesine katkı sağladığınızdan emin olun. Müşteriniz için yaptığınız iş basitçe bir anahtar kelime sıralamasını yükseltmekten çok daha fazla değere sahiptir. Yaptığınız işe gerçek bir değer ekler, pazarlama maliyetlerini düşürür, markayı inşa eder ve daha pek çok katkı sunar. Bunları müşterinizin de bilmesine olanak tanıyın.

 

Stratejik Anlayış Güven İnşa Eder

 

Hepimzi uzun süre birlikte çalışabileceğimiz müşteriler isteriz, hepimiz müşterilerimize elimizden gelenin en iyisini sunmak isteriz. Öte yandan, her zaman SEO’yu basit bir hizmet olarak sunan başka firmalar da olacaktır. Siz, arama sonuçlarında basitçe yukarı çıkartan bir iş sunmanın ötesine geçmelisiniz. Müşteriniz yaptığınız işin ne kadar değerli olduğunu tam olarak anlamayabilir. Bunu da müşterinin anlayabileceği ve iş hedefleriyle uyumlu KPI’ler ile çözebilirsiniz.

 

Basit bir örnek vermek gerekirse:

 

Strateji: Tıklama başı harcamayı düşürmek için SEO ile yönlendirmeler ve iş sorguları yaratın, daha fazla tanınırlık elde edin.

Müşteri hedefi: Pazarlama harcamasında %200 dönüş (tıklama başına harcamada %150’ye karşılık).

Öncelikli KPI’ler: Alım başına maliyet, eposta listesi kayıtları, sosyal medya kayıtları.

 

Elbette yukarda detaylandırılan tüm SEO ölçümlerini raporluyoruz ancak müşterinin hedefleri ve SEO stratejisi arasındaki noktaları da birlikte kararlaştırılmış KPI’ler ile birleştirmemiz gerekiyor.

 

Eğer bu noktaya gelebilirseniz, raporlama gerçekten stratejik bir değere sahiptir. Daha iyi iş çıkartmanıza yardımcı olur ve müşterinizin işinizin gerçek değerini anlamasını sağlar. Bu sayede basit bir SEO tedarikçisinden stratejik bir ortağa dönüşebilirsiniz.

 

Siz de bizlerle KPI’ler ve SEO ile ilgili fikirlerinizi paylaşın.

 

SEO Başarısını Ölçmek İçin Anahtar Performans Göstergesi’nin (KPI) Kullanımı - Part 1 makalesini okuma için tıklayın.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.