Sitemde Kopya Makale Var, Ne Yapacağım?

Sitemde Kopya Makale Var, Ne Yapacağım?

Piyasada kopya makale yazımları bir sitenin arama motorlarındaki yapısını zayıflatan ve bir süre sonra ikinci plana atan etkene sahiptir. Bu yüzden kopya içerik üretmek ve bunu sitede yayınlamak sitenin gelişimi ve arama motorundaki işlevi için geçerli değildir. Eğer daha önceden sitede var olan kopya içerikleri de bulunuyorsa, bunları tespit etmek için çeşitli aracı programlar kullanılmaktadır. Kullanılan programlar üzerinde var olan metinlerin hangilerinin kopya olduğunu ya da olmadığını tespit etme imkanı vardır. Bunlar tespit edildikten sonra kopya içerikler düzeltilerek özgünleştirilebilir ya da yerine aynı konu başlığına içeren başka bir makale eklemesi yapılabilir.

Sitemde kopya makale var ne yapacağım sorusuna yanıt olarak izlenmesi gereken en önemli adımlardan bir tanesi arama motorlarının ve özellikle Google bu konuda hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun içinde kendi algoritması üzerinde kopya içerikleri algılama, tespit etme ve o siteyi spama dönüştürme gibi sistemleri bulunmaktadır. Bunun için çeşitli Crawl analizleri, algoritmaların çeşitli yazılımları ya da diğer etkenlerden dolayı tespit işlemleri yapılır. Bundan dolayı da kopya içerik demek sitenin doğrudan kullanılamaz bir hale gelmesine neden olması demek oluyor.

Kopya İçerikleri Tespit Etme Programları

Makalelerin kopya durumlarını tespit etmek için kullanılan programlar bulunur. Bu programların her birinin kendine göre sistemi vardır genelde bir makalenin başka bir site üzerinde olup olmadığını saptayarak o konu hakkında bilgi unsurunu sağlamaktadır. İlgili programlar arasında;

  • Virante,
  • Plagiarism-checker me,
  • Dupe Free Pro,
  • Plagium,
  • Siteliner

gibi programları barındırabilir. Bunların bazıları, hem site içerisinde var olan benzer makaleleri hem de site dışında farklı sitelerde yer alan makalelerin tespitlerinin yapılasına olanak vermektedir. Genelde ücretsiz olarak kullanılan araçlar, ücretli olarak daha kapsamlı özelliklere göre olanlarının da olduğunu görebiliyoruz.

Eğer siteniz üzerinde sürekli olarak güncel içerik paylaşıyor ve aktif tutuyorsanız, yapılan her bir paylaşımın ne kadar önemli olduğunun bilincindesinizdir. Bundan dolayı da kopya makale bir sitenin paylaşım açısından son yapması gereken adımlardan bir tanesidir. Bu yüzden özgün olarak içerik üreterek aynı zamanda bunu SEO uyumlu formatlarda gerçekleştirmek gerekiyor.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.