Sosyal Medyada Başarı İçin 7 Altın Kural

Sosyal Medyada Başarı İçin 7 Altın Kural

Sosyal medya, bir ürünün, markanın, şirketin, şahısın ya da diğer hususların en iyi şekilde tanıtılmasında etkin olan platformdur. Buradaki temel amaç ise, müşteri kitlelerine ulaşmak, tanınırlığı arttırma, güven oluşturma gibi temel etkinliklerin takip edilmesidir. Bundan dolayı da sosyal medya üzerinde doğru bir şekilde hedef kitleye ulaşma ve bunu en iyi şekilde sağlama adına izlenmesi gereken sosyal medyada başarı için 7 altın kural listelerinde;

Birinci Kural: Dinleyin ve Sentezleyin

Sosyal medyada, ne temsil edilecek ise o konu ile alakalı olarak gündem içeriklerini bilmek önemlidir. Bunun içinde iyi bir reklam ve pazarlama faaliyeti için dinleme eyleminin sağlanması ve dinlenilen şeyler üzerinden çıkarım yapılması gerekiyor. Böylece şikayet gündemlerinin ne olduğu, neyin arandığı ve talep edildiği konularda bilgiler alınarak, bunlar hedef kitleye en iyi şekilde sunularak, sosyal medya üzerinden aktarılmalıdır.

İkinci Kural: Tek Bir Odağınız Olsun

Tek bir hedef kitle, ilgisi o yönde olmayan ve genelde tercih etmeyenlere yapılan reklamdan çok daha etkilidir. Çünkü sosyal medya üzerinde milyonlar üzerine bir tanıtım vardır ve gündemi Kitap olmayan bir kişiye kitap reklamı yapmak yanlış bir tanıtım ve zaman kaybı olacaktır. Bu yüzden odak noktasının, sunulan ürün ya da hizmete göre belirlenerek kilitlenmesi ve buna uygun strateji planlaması yapılması gerekiyor.

Üçüncü Kural: Gerçekçi ve Aktif Yapılanmalar

Sizi temsil edecek her bir alanın aktif olması önemlidir. Bu yüzden içeriğinize ulaşabilecek ve sizin içeriğinize ulaşan kitlelerinde yine gerçek kişiler olabileceği bağlantılar üzerinde koşulmalıdır. Kaliteli olsun, az ve öz olsun mantığında hareket edilmelidir.

Dördüncü Kural: Sabırlı Yaklaşım

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, sosyal medya üzerinde aktifliği sağlanması, kullanıcılara ulaşmaso ve istenilen verimin alınması için mutlaka sabırlı olunmalıdır.

Beşinci Kural: Etkileşimli Olan, Youtuber ya da Blogger Kovalayın

Takipçileri olan, bilinen, tanınan, sosyal medya üzerinde belirli güncelliği olan kişilerle irtibat kurularak, reklamınızın yapılması oldukça büyük bir reklam sağlayacaktır.

Altıncı Kural: İnsanlarla İletişimden Kaçmayın

Bir ürün ve hizmet için en önemli kural, müşteri memnuiyeti ve güvenidir. Bu yüzden her zaman iletişim halinde olmak gerekiyor.

Yedinci Kural: Her Zaman Erişime Açık Olunmalı

Erişime açık olunmak, sürekli olarak güncel ve kaliteli içerikler paylaşmak, insanların ilgilerini azaltmayacak ve bir süre sonra güven kurulumunun sağlanmasına imkan verecektir.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.