Tatildeyken sosyal medya pazarlamanızı nasıl canlı tutabilirsiniz?

Tatildeyken sosyal medya pazarlamanızı nasıl canlı tutabilirsiniz?

Çok çalıştınız ve uzun zamandır beklediğiniz tatili hak ettiniz ama siz tatildeyken işler ne olacak?  

Soğuk günler başlamadan pek çoğumuz son tatil kaçamaklarını yapmaya çalışıyor, bu sırada aklımıza bir şey takılıyor; uzakta olduğunuz sırada sosyal medya hesaplarınız işlevselliğini nasıl sürdürebilir? Aslında bu sandığınızdan daha kolay. Düzgün bir sistem kurduğunuzda işin başında olmadığınız zamanlarda bile sosyal medyanız etkin şekilde çalışmaya devam edebilir. İşte bunun için gerekli tüyolar...

Bir içerik planı oluşturun
Bir içerik planı ile tatil zamanında hatta bütün yıl boyunca sosyal medya ağlarınızda neler yayınlanacağını belirleyebilir, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kullandığınız sosyal ağların her birinin amacını düşünün ve buna göre içerik planlayın. Örneğin Facebook’u haberler, blog girdileri, etkinlikler ve promosyonları paylaşmak için kullanabilirsiniz. Twitter ise müşteri hizmetlerinizi yürüttüğünüz ve sektörle ilgili öneriler paylaştığınız bir mecra olabilir. Instagram’da ise işinizle ilgili görseller kullanabilir, işinizin ön planında ya da mutfağında yer alan yüzleri gösterebilirsiniz.Haftanın belli günleri için belli temalar düşünün. Örneğin Pazartesi günleri insanlar için haftanın ilk gününü kolaylaştıracak motivasyonel alıntılar paylaşabilir, Salı günleri bazı önerilerde bulunabilir, Perşembe günleri ise “Throwback Thursday” kapsamında geçmişten fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Belli günler için belli temalar planlamak hangi içerikleri paylaşacağınıza karar vermekte çok işinize yarayacaktır. 

 

Her zaman yeşil kalan içerik kullanın
Eskimeyecek, her zaman güncelliğini koruyacak içerikler seçin. Bu sayede çok vakit kazanabilirsiniz. Her zaman yeşil kalan içerik yıl boyunca paylaşılabilir ve ilgi çekmeye devam eder. Bu tip içerikler sitenizdeki sık sorulan sorularla ilgili bilgileri, en popüler blog içeriklerinizi, işinizle ilgili videoları, infografikleri, en iyi uygulamaları ya da önerileri, slaytları, eposta listesine üye olmak ya da bloga katılmakla ilgili “call to action” kampanyalarını kapsayabilir. “Nasıl Harika Görünen Bir Eposta Yapabiliriz?” başlıklı infografik “her zaman yeşil kalan içerik” için mükemmel bir örnek olabilir, buradaki içerik sürekli taze kalabilecek niteliktedir. Her zaman yeşik kalan içeriğinizi kullanarak bazı tweetler ve Facebook iletileri hazırlayın, bunları Word ya da Excel belgelerinde saklayın, böylece ihtiyacınız olduğunda ya da takviminizde yeri geldiğinde kolayca paylaşabilirsiniz. 

 Farklı kaynaklardan içerik alıntılamaktan çekinmeyin

Sosyal ağlarınızda paylaştığınız bütün içeriklerin orijinal olması şart değil. Sektörel haberlerle ilgili sitelerden, öne çıkan bloglardan, müşterilerinizden ya da çalışanlarınızdan elde edeceğiniz değerli içerikleri de kaynak belirterek paylaşabilirsiniz. Başka kaynaklardan içerik paylaşmanız gündemi takip ettiğinizi gösterir ve sizi de müşterileriniz için bilgiye ihtiyaçları olduğunda önemli bir kaynağa dönüştürür. 

Feedly gibi araçlar kullanarak sizin için kaynak olabilecek blogları ya da haber sitelerini etkin şekilde takip edebilirsiniz. Facebook ve Twitter’da bu kaynakları takibe alın. Facebook’ta haber akışında aşağı doğru ilerlerken karşılaştığınız haberleri daha sonra kullanmak üzere -Facebook’un kaydet özelliği sayesinde- kaydedebilirsiniz. Twitter’ın liste özelliği ile güvendiğiniz kaynakları ya da sektörünüzle ilgili arama terimlerini kaydedebilir, bunları günlük olarak içerik bulmak için kullanabilirsiniz.

Bir takvim oluşturun ve girdilerinizi zamanlayın
Bir sonraki adım haftanın hangi günlerinde, hangi saatlerde hangi içeriği paylaşmanızın daha geniş kitlelere ulaşmak açısından fayda sağlayacağını belirlemek olsun. Bir içerik takvimi oluşturarak haftanın her günü için ne paylaşacağınızı belirleyin.

Ne zaman, nerede, hangi içeriği paylaşacağınızı bildiğinize göre artık sıra uygulamaya geçmekte. Böyle bir sistemle siz tatildeyken de zamanladığınız içerikler yayınlanmaya devam edecek ve sosyal medya ağlarınız taze kalacaktır. 

Yerinize yedek bir iş arkadaşı belirleyin
İşyerinizdeki bir başka çalışanı siz yokken sosyal medyayı canlı tutacak şekilde bilgilendirin. Bu kişiye sosyal ağlarınızın erişimini verin, müşteri hizmetlerine yardımcı olmasını, acil durumlarda gereken mesajlara yanıt vermesini sağlayın. İçerik planınızı ve takviminizi bu çalışanla paylaşın. Böylece içerikleriniz kendiliğinden paylaşılırken, yerinize bakan yedek kişi de bu içeriklerle alakalı bir etkileşim gerektiğinde müşterilerle bu etkileşimi sağlayabilir.Yedek çalışana sınırlı yönetici hakları da verebilirsiniz, böylece zarar verecek bir hata yapmalarına mahal vermeden gereken yerlerde müdahale edebilirler. Facebook da yönetici rollerini belirlemenize, farklı seviyelerde içerik paylaşmaya, yorumlara yanıt vermeye ve genel sayfa yönetimine hak tanımanızı sağlayan bir özelliğe sahiptir. 

Sosyal medya uygulamaları ve bildirimleri kullanın
Eğer sosyal ağlarınızı tatilde de mutlaka kontrol etmeniz gerekiyorsa telefonunuzda gerekli tüm uygulamaların yüklü olduğundan emin olun. Bildirim ayarlarını yaparak gereksiz bildirimleri almayı da önleyebilirsiniz. Facebook, Twitter ve Instagram bildirimleri yönetmenize imkan verir. Ayrıca Agorapulse mobil uygulaması ile de sosyal ağlarınızı yönetmenize imkan verir.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.