Uzun Vadede Site Stratejilerimi Nasıl Geliştiririm?

Uzun Vadede Site Stratejilerimi Nasıl Geliştiririm?

Eğer bir siteniz var ise bunu geliştirmeyi sürekli olarak istiyorsanız, bunun için iyi planlamalar yapmanız gerekiyor. Her atılan adımı iyi sentezlemeli ve bir sitenin ihtiyacı olan tüm kaynakları da iyi bilmelisiniz. Özellikle sitenin gelişimi için en önemli noktalardan bir tanesinin ise arama motorları arasındaki uyumun olduğunu bilmek, gelişim sürecini çok daha hızlı ve iyi bir biçimde verebilecektir.

Uzun vadede site stratejilerimi nasıl geliştiririm hususu için yukarıdaki tüm etkenlere bakmak gerekiyor. Özgün içerikler üretmek, başka sitelere link verme ya da çeşitli reklamlar yapmakta bunun başında gelmektedir. Ayrıca var olan sitenin temel kitlelerine yönelik çizgilerinin iyi belirlenmesi ve ulaşılmak istenen hedefler içinde yine doğru adımlar atılmalıdır.

Sitenizi Geliştirmeniz İçin En Başında Yapmanız Gereken Plan

Web sitenizin ne tür bir amacı olduğunu belirlemelisiniz. Amacı belirlerseniz, zihninizde tasarlayacağınız ve oluşturmak için izleyeceğiniz yolda buna uygun olarak şekillenecektir. Bundan dolayı da temel süreçte;

 • Sitenizin hedefi nedir, neyi amaçlıyor ve neye ulaşmak istiyor?,
 • Siteniz üzerinde kendinizin söz sahibi olup, becerileriniz ile tasarımını yapmak istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Yoksa web tasarımcısı tutmak sizi tatmin edecek mi?
 • Web sitesi nasıl olmalı, kullanımı için hangi sunucu ile anlaşmalı?
 • Gerçekten akılda kalıcı bir alan adına sahip mi, aynı şekilde oluşturmak istediğiniz bir logo var mı?
 • Bunlar temelde önemli şeylerdir. Fakat bu ilk planlama aşamasında karşınıza çıkan soruların bir kısmı olmalıdır. Bunları yanıtladıktan sonra adım adım sonraki süreçler ele alınarak belirlemeler yapılmalıdır.
 • Yaptığınız içerik paylaşımlarının kaliteli olması ve kalitenin kullanıcılara yansıtılması gerekiyor. Ayrıca ulaşılabilir bağlantıların karmaşık olmaması ve reklam olgusu olacaksa bunun uyarlı yapıda olmasına da özen gösterilmelidir,
 • Sadece bilgisayar üzerinde düşünülmemeli, tabletler ve cep telefonları içinde erişebilirliğin sağlanması gerekmektedir,
 • Site sahibi ya da bu konuda iletişim kurulacak ekibin, siteyi ziyaret ettiklerinde ulaşabilecekleri bir alan olmalıdır,
 • Yenilikçi olması, özgün olması, farklı yapıda olarak profesyonel hissini yansıtması da, sitenin kullanıcılar tarafından algısını güçlendirecektir.

Bunlarla beraber, üyelik istenilen durumlarda bilgilerin korunduğunu sağlamanız, ana sayfa ile diğer bağlantılar arasında ayırt edilebilir kullanım sağlanmaları da yine size başarı getirecek fonksiyonlar arasında yerini alır.

YORUM YAP

 • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
  İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.