Visual Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Visual Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?


Yazılım nedir?
 

Bilgisayarda verilen belirli işlerin düzenli bir şekilde yapılabilmesi için verilen komutların tümüne denmektedir.

Pekala visual studio nedir Microsoft tarafından üretilen grafik kullanıcı ara yüzleri, Web servisleri ve Web uygulamaları oluşturmak i.in kullanılan bir IDE’dir. Visual studıo içerisinde sadece Microsoft’u destekleyen ve Windows’u destekleyen yerel kodlar bulunmaktadır. Visual studio yazılım üretmek için yazılımdır.

Yazılımları üç kısımda incelemek mümkündür:

Sistem yazılımları: Bilgisayar donanımlarını yöneten ve bütün uygulamaların çalışmasını sağlayan yazılım türüne denir. İşletim sistemleri de denilebilir.

Uygulama Geliştirme Yazılımları: Yazılım geliştiren kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak, hata virüs ayıklamak, derlemek ve düzeltmek, uygulamaları geliştirmek, test etmek ve kontrol etmek, yayınlamak için kullanılan yazılım türüdür. Buna en büyük örnek “VISUAL STUDIO” yazılımıdır.

Uygulamalar: Kullanıcıların belirlenmiş olan görevleri yerine getirmek için kullanmış oldukları yazılıma denir.

Uygulamaları da üç kısımda incelemek mümkündür:

Windows Uygulamaları: Bu uygulamalar işletim sistemi, ara yüz ve içerik bakımından oldukça zengin olan uygulamalardır. Bu uygulamada olaya dayalı programlama olduğundan Web uygulamalarına göre daha avantajlı ve kullanışlıdır. Bu uygulamaya örnek olarak “ Microsoft Word, Microsoft Live Messenger” verilebilir.

Web uygulamaları: Sunucu ile çalışması mümkün olan bir web uygulamasını istemci ile sadece bir uygulamayı açmak gerekir. Fakat bir Windows uygulamasına göre daha az avantajlıdır. Genel olarak da “.NET” olarak yazılmaktadır.

Kurumsal Uygulamalar: Bu uygulamalar güvenlik açısından donanımlı ve iş yükü açısından da oldukça gelişmiş uygulamalardır. Bu uygulamalar tek bir uygulama üzerinde çalıştırıldığı zaman sistemi oldukça fazla zorlamaktadırlar ve ulaşılmak istenene ulaşmakta güçlük çekilmektedir. Bu uygulamalara örnek olarak “Microsoft Server 2008 R2” verilebilir.

Visual studio son derece fonksiyonel ve oldukça şık bir ara yüze sahiptir. Visual studio kullanımı sayesinde bilgisayar yazılımları, web uygulamalarını ve web servislerini hızlı ve çok kolay bir şekilde hazırlamak mümkündür. Visual studio yalnızca ticari amaçla kullanılmamaktadır. Ticari şekli olduğu yanı sıra topluluk bazlı da geliştirilmiş olan ücretsiz sürümü vardır. Visual studio değişik programlama dillerini destekler ve kod editörü ve hata ayıklayıcısının çoğunlukla tüm programlama dillerini desteklemiş olmaktadır.

Buraya tıklayarak Visual Studio resmi sitesine ulaşabilirsiniz.
 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.