Web Tasarım İçin Hangi Yazılım Dillerini Öğrenmeliyim?

Web Tasarım İçin Hangi Yazılım Dillerini Öğrenmeliyim?

Web tasarımı, bir internet sitesinin kullanıcı arayüzü, yani görünümünden, hangi menünün, resmin nerede, ne büyüklükte, ne renkte olacağından başlayıp internet sitesinin gezinti haritası, veri tabanı, çeşitli uygulamaları çalıştırmak için kullanılan eklentiler, sitenin farklı internet tarayıcılarında ve farklı elektronik cihazlarda kullanımının sağlanması gibi yönlerini de içeren bir internet sitesinin oluşturulması ve işletilmesi sürecidir. Bu süreçte farklı amaçlar için farklı yazılım dillerine ihtiyaç duyulur. Bir web sitesinin tasarımı için en sık kullanılan yazılım dilleri olarak HTML, CSS, PHP, ASP, XML, CGI, SQL, MySQL, C#, Java sayılabilir. Bu dillerin her biri web yazılım dili olmadığı gibi farklı programlama dili düzeylerine tekabül ederler. Örneğin, HTML (Hyper Text Markup Language) web sitesinin dosyalarının depolandığı yerden internet ağına çağrılmasında kullanılır, web sitesinin sayfalarının görünümünün tasarlanmasındaki en temel dildir. Web tasarımı öğrenmeye başlayanlar için ilk öğrenilmesi gereken dil olduğu söylenebilir. Elbette, gelişmiş tasarım programları, hazır şablonlar ve hazır kaynak kodlarının kullanımıyla HTML öğrenmeden de bir web sitesi tasarlanabilir; ancak sitenin özgünleştirilmesi, kullanıcı kolaylığının düzenlenebilmesi gibi nedenlerle HTML öğrenmek uzun vadede bir web tasarımcısı için faydalı olacaktır.


Yazılım Dilleri ve Özellikleri
 

CSS, PHP yine HTML ile bağlantılı olarak web sitesinin görsel tasarımıyla ve sitede kullanılacak programlarla ilgili kullanılacak web yazılım dilleridir. ASP, Microsoft’un sunduğu bir yazılım dilidir, yine HTML dosyaları ile aynı biçimde dosyalar üretir. CGI, esasında bir program olsa da web sitelerinde HTML kodlarıyla birlikte kullanılarak sitedeki eklentilerin kullanılmasını sağlayan bir standart yazılım dili sunar. SQL, web sitesinin veri tabanının sitede kullanılır hale getirilmesini sağlar, veri tabanı sorgulamalarına yarar. Java ve C# ise sadece web tasarımında kullanılmayan üst düzey programlama dilleridir. C# dili, geliştirilen projeye, yani bu durumda tasarlanmakta olan web sitesine özgü bir yapıda yazılan kodlardan oluşurken, Java daha modüler bir dildir, işletim sisteminden bağımsız kodları kullanılabilir. C# ise Microsoft işletim sistemleriyle uyumludur. C#, kullanım kolaylığı nedeniyle daha çok tercih edilen bir dil olmakla birlikte bir kez öğrenildiğinde web tasarım projeleri dışında da programlama dili olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bahsedilen bu web tasarım yazılım dillerinin her biri, tasarlanacak web sitesinin ihtiyacına uygun olarak öğrenilmelidir; HTML temel olmak kaydıyla ihtiyaca göre seçim yapılmalıdır.

 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En Popüler Yazılım Dilleri Nelerdir?

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.