Web Tasarım Programları ve Detayları

Web Tasarım Programları ve Detayları

Web tasarımında sıkça kullanılan ücretli veya ücretsiz birçok program bulunmaktadır. Bu programlar başlangıç seviyesindekiler için, temel düzeyde işlev görenler olarak, web tasarım yardımcısı programlar olarak sınıflandırılabilir. Başlangıç düzeyindeki web tasarımcılar için ücretsiz olan WordPress en kullanışlı programdır. Ancak WordPress’te “domain” adı ve “web hosting” hizmeti aylık 5 dolar tutarındadır. WordPress en popüler web sitesi kurulum platformu olmasını sunduğu esnekliğe borçludur.

İnternetteki mevcut web sitelerinin yüzde 32’sinin WordPress tabanlı olduğu hesaplanmaktadır. Bir yandan size web sitenizin tasarımı için araçlar sunarken bir yandan da arka planda sitenizin işletilmesini sağlayan sunucu olarak işlev görür. Web tasarımı için gerekli çizim ve tasarım programlarının başında ise Adobe’nin Photoshop programıyla açık kaynak kodlu GIMP programı gelmektedir. Photoshop elbette ticari bir ürün olarak ayda 10 dolarlık bir ücrete sahipken GIMP tüm güncellemeleriyle birlikte tamamen ücretsizdir. Photoshop’un tek seferlik kullanım için daha ucuz ücret paketleri de mevcuttur. Bu iki temel tasarım programıyla web siteniz için görseller hazırlayabilir, kendi temanızı yaratabilir, hazır şablonları kullanan diğer internet sitelerinden ayrışabilirsiniz.

Photoshop ve GIMP dışında Sketch programı da web tasarımında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sketch tamamen web tasarımı odaklı bir program olduğu için daha işlevsel olabilir. Sketch vektörel grafiklerle çalıştğı için sitenizin çözünürlüğünün farklı boyutlarda kaybolmamasını sağlar. Sketch, Photoshop’a benzer ve ona rakip bir programken Adobe de WordPress’e rakip olarak Dreamweaver programını geliştirmiştir. Adobe Dreamweaver aylık 30 dolara denk gelen ücretiyle görece pahalı bir program olmasına rağmen kullanıcı kolaylığı, hızı, taslak çeşitliliği gibi sebeplerle en iyi web tasarımı programı olarak kabul görmektedir. Bu en bilinen ve yaygın programların dışında yine web sitesi kurulum, çizim ve tasarım gibi farklı amaçlarla tercih edilen programlardan bazıları ücretsiz olan Color Wheel, Pictaculous, Balsamiq, Lightshot, WAMP/MAMP, ücretli olan Sublime Text 2’dir. Her bir programın resmi sitesinden inceleyerek daha detaylı bilgilere ulaşabilrsiniz. Başta değindiğimiz web tasarımında yardımcı olarak kullanılabilecek programlar ise yine ücretsiz olan Canva, Sass, Bootstrap’tır. Ayrıca WordPress’te sayfa tasarımı için HTML-Ipsum ve TinyPNG gibi spesifik amaçlı programlar da web tasarımında size yardımcı olacaktır.

 

Profesyonel Web Tasarım Nasıl Yapılır? makalemizi okumak için buraya tıklayın.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.