Web Tasarımı Yapmak İçin Kullanılması Gereken Diller ve Programlar

Web Tasarımı Yapmak İçin Kullanılması Gereken Diller ve Programlar

Web tasarımı yapmak için kullanılması gereken diller ve programlar muhakkak öğrenilmesi gereken en önemli şeylerdendir. Bir internet sitesinin kullanıcı ara yüzü, yani görünümünden, hangi menünün, resmin nerede, ne büyüklükte, ne renkte olacağından başlamaktadır. Aynı zamanda web tasarımı yapmak için hedeflenen internet sitesinin gezinti haritası, veri tabanı ve bunların yanında çeşitli uygulamaları çalıştırmak için kullanılan eklentiler, sitenin farklı internet tarayıcılarında ve farklı elektronik cihazlarda kullanımının sağlanması gibi yönlerini de içeren bir sistem gereklidir.

Aslında web tasarımı internet sitesinin oluşturulması ve işletilmesi sürecidir. Bu süreçte farklı amaçlar için farklı yazılım dillerine ihtiyaç duyulur. Bir web sitesinin tasarımı için en sık kullanılan yazılım dilleri olarak birbirinden farklı birçok dil kullanılmakta ve bu dillerin geliştirilmesi konusunda yazılım şirketleri yarış halindedir.  Bu dillerin her biri web yazılım dili olmadığı gibi farklı programlama dili düzeylerine denk gelmektedirler. Örneğin, HTML (Hyper Text Markup Language) web sitesinin dosyalarının depolandığı yerden internet ağına çağrılmasında kullanılmaktadır.

Bu dilleri öğrenmek web sitesinin sayfalarının görünümünün tasarlanmasındaki en temel gereksinimdir. Web tasarımı öğrenmeye başlayanlar için ilk öğrenilmesi gereken şeyin dil olduğu söylenebilir. Aslında günümüzde bir web tasarımı yapmak için öğrenilmesi gereken dilleri gereksiz hale getirebilecek birçok işlem vardır. Geliştirilmiş tasarım programları, hazır şablonlar ve hazır kaynak kodlarının yardımı ile aslında HTML de dahil olmak üzere hiçbir dil öğrenmeden de bir web sitesi tasarlanabilir.  Bu tercih edilebilecek yöntemler arasındadır, yalnızca bunun tercih edilmesi sitenin kendine ait bir tarzının olması, farklılık yaratması, rakiplerinin arasından sıyrılması için ve özellikle de kullanıcı kolaylığının düzenlenebilmesi gibi nedenlerle genellikle ihtimaller arasına alınmamaktadır.

Bir yazılım dili öğrenmek web tasarımcıları için her zaman faydalı ve yeniliklere açık bir ihtimaldir. Bu dillerden HTML’nin yanında en çok tercih edilen C# ise Microsoft işletim sistemleriyle tam uyumludur. C#, kullanım kolaylığı nedeniyle daha çok tercih edilen bir dildir, ancak bunun yanı sıra web tasarım projelerindeki kullanımı için bir kez öğrenilmesinin ardından programlama dili olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bahsedilen bu web tasarım yazılım dillerinin her biri, tasarlanacak web sitesinin ihtiyacına uygun olarak öğrenilmelidir; HTML temel olmak kaydıyla ihtiyaca göre seçim yapılmalıdır.

 

Profesyonel Web Tasarım Nasıl Yapılır? makalemizi okumak için buraya tıklayın.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.