Web Yazılımcı Olmak İçin Neleri Öğrenmek Gerekir?

Web Yazılımcı Olmak İçin Neleri Öğrenmek Gerekir?

Bir web yazılımcısı olmak için öncelikle web tasarımı için gerekli programlama ve yazılım dillerini öğrenmek gerekir. HTML ile başlayıp farklı amaç ve düzeylerde Javascript, C#, PHP, ASP, SQL, CSS gibi web tasarımı ve daha geniş amaçlarla da kullanılabilecek programlama ve yazılım dillerine hakimiyet seviyesi bir web geliştiricisinin de seviyesini belirler. Elbette, bir web yazılımcısının görsel tasarım amacıyla estetik algısı ve yaratıcılığının da gelişmiş olması beklenir; ancak bu özellikler bu temel dil bilgisi üzerine inşa edilecek şekilde geliştirilebilirler. Bir programlama dilini öğrenmenin en etkili ve kalıcı yolu ise o dil ile projeler geliştirmek, denemeler yapmaktır. Tıpkı konuşmak için yabancı  bir dil öğreniyormuş gibi dilin gramerini, kurallarını hızla çalışıp kodlamaya başlamak gerekir. Proje denemeleri yaptıkça dile hakimiyet gelişecek ve daha verimli kodlar yazmak için gerekli tecrübe edinilecektir.


Web Yazılımcıları için Rota
 

Web yazılımcıları için tavsiye edilecek bir rota önce HTML, sonra CSS, ardından Javascript ve daha sonra da PHP olacaktır. Tabi ki, spesifik bir proje için ihtiyaç duyulacak dil farklı olabilir; bu durumda diğer programlama dilleriyle başlamak da mümkündür. Daha uzun vadeli bir çalışma ve kariyer düşünülüyorsa bu temel ve en yaygın dillerin öğrenilmesi web tasarımcısı için standart asgari bir yeterlilik sağlar. Bu programlama dilleri dışında asgari bir network bilgisi, internet teknolojileri bilgisi, yani internet kullanan elektronik cihazların işletim sistemleri, bu işletim sistemlerindeki internet tarayıcıları, internet sitelerinde kullanılan uygulamalar, bu uygulamaların kulanım alanları ve çoğunun temeli olan UNIX bilgisi edinmek bir web geliştiricisini alanında öne çıkarır. Ayrıca tasarım için gerekli görselleri, dinamik unsurları hazır kullanmak yerine özgün işler çıkarmak için Photoshop, GIMP gibi çizim ve tasarım araçlarını kullanabilmek önemlidir.

Tasarımda kullanacağımız renkler, yazı fontları ile ilgili ön bilgiler edinmek, kullanılabilirlikle ilgili  güncel gelişmeleri, tıpkı bir moda gibi yayılan yeni uygulmaları takip etmek de kapasiteli bir web yazılımcısının görüş açısına girmelidir. İnternetin günümüzdeki yaygınlığının yakın gelecekte hızla artmaya devam edeceğini, yeni kullanım alanlarının ortaya çıkacağını göz önüne bulundurarak hem bu yaygınlaşmanın gerektireceği hıza ayak uydurmak hem de yeni alanların gerektireceği özgün fikir ve tasarımlarla ilgili öngörüde bulunmak için internet teknolojisi piyasalarını düzenli takip etmek de öğrenilmesi gereken bir meziyet olmaktadır.

 

Yazılım Geliştirme hakkında daha fazla blog yazısı okumak isterseniz, Yazılım Geliştirme blog kategorimizden ilgili bloglarımıza erişebilirsiniz.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.