Yeni Web Tasarım Trendleri

Yeni Web Tasarım Trendleri

Teknolojinin gelişmeye devam etmesiyle birlikte web tasarımı ile ilgili standartlar ve anlayışlar günden güne değişim ve gelişim göstermektedir. Daha etkin ve fonksiyonel bir web sitesi için, günümüz trendlerinden uzaklaşmamaya özen göstermeliyiz.Artık her şeyin zaman kavramıyla birlikte daha çabuk değiştiğini görüyoruz.Bunun için çağa ayak uydurmak bir kat daha önem taşımaktadır.

Bu yılın öne çıkan tasarım trendlerine baktığımızda, şimdiden, gelecekte şekillenecek olan sanal dünyanın yaratıcılığı ve sürekliliği hakkında fikirler edinebiliyoruz.Geçtiğimiz yıllarda yaşanan gelişmeleri göz önüne alarak önemli olan web trendlerine uyum sağlamak, tasarımcılara mutlaka fayda sağlayacaktır.

Bütün Ekranlara Uyumlu Responsive Tasarımlar
Her geçen yıl responsive tasarıma olan ilgi giderek artmaktadır. Bu bağlamda son yıllarda web tasarımda responsive tasarım kendini yeni bir standart olarak kabul ettirdi.  İnsanların gün geçtikçe mobil cihazlara bağımlı hale gelmeleri responsive olarak tasarlanmayan siteleri olumsuz olarak etkilemektedir.Mobil kullanımın giderek arttığını ve responsive tasarımların mobile uyumluluğunu dikkate alacak olursak, responsive tasarımların önümüzdeki yıllarda daha da tercih edileceğini söyleyebiliriz. 

Daha Fazla Tipografi
Günümüzde halen web tasarımlarda küçük yazılan ve sıkıştırılan metinler ile karşılaşabiliyoruz.Ancak, geçtiğimiz yıl etkisini bir hayli hissettiğimiz, bu yıl da hızla artan tipografi kullanımı devam edecek gibi görünüyor.Tüm tasarımları farklı kılabilen, tekrarlardan kurtaran, tipografileri Google Web Fonts sayesinde artık daha fazla kullanabilmekteyiz. İncelemeler kullanıcıların okunabilirliğe büyük önem verdiğini gösteriyor. Daha büyük yazılar ve kolayca algılanan metinler, dönüşüm oranlarını artırmak için büyük önem taşıyor.

Geniş ve Etkileyici Görseller
Önceden gösel kullanımında sınırlamalar olabiliyordu.Artık bu sorun ortadan kalktı ve web tasarımlarda daha büyük görseller kullanılıyor.Büyük arka plan ve video kullanımı web tasarımının başlıca ögelerinden biri oldu. Bu trend ayrıca web sitenizi öne çıkarmanın en basit ve etkili haline geldi.

Flat Tasarım
Flat tasarm, web sitelerin daha derli toplu, hızlı ve içerik odaklı olmasını sağlayan minimalist özellikler taşır.Flat tasarım hem estetik ve çekicilik aynı zamanda pratiklik olarak da avantajlıdır. Ziyaretçilerin dikkatinin dağılmadan içerikle etkileşime girmesini ve siteden memnun kalmasını sağlayan flat tasarımlar bu çağın rengine uyum sağlayan, basic yapısıyla kullanımı zevkli hale dönüştüren bir tasarım modelidir. 

Tıklama Kaydır
Scroll animasyonlar ile tasarlanmış web sitelerinin etkileşiminde  %70′e varan artış görülüyor. Yüklenmesi gereken sayfa sayısını düşüren ve daha da önemlisi daha yumuşak geçişleri sağlayan bu teknik ziyaretçilerin daha fazla dikkatini çekiyor. 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.