Youtube İçin Önerilen Bitrate Ne Kadar?

Youtube İçin Önerilen Bitrate Ne Kadar?

 Youtube videoları yayınlamaya yeni başlayanların sıkça sorduğu bir kavram olan bitrate, teknik bir terimdir. Youtube için en ideal bitrate değerlerine değinmeden önce bitrate kavramının ne olduğunu açıklamak, çok daha bilgi verici olacaktır.


Bitrate Nedir?
 

Bitrate, en kısa tanımı ile bit hızı ya da bit oranı anlamına gelen bir ifadedir. Bu kavramın daha rahat anlaşılması için bit kavramının da açıklanmasında yarar vardır. Bit, bir verinin en temel ve küçük parçasıdır. Daha geniş bir ifade ifade ile birim yani en küçük zaman diliminde işlenmekte olan veriler, bit olarak adlandırılmaktadır. Bu konu, yayınlanan videolar açısından değerlendirilirse, bir videonun birim zaman biçiminde tanımlanan en kısa bölümünde gösterilen veridir. Bitrate ise, bu birim zaman içerisinde işlenmekte olan veri sayısını ifade eden bir terimdir. 


Bitrate'in Önemi Nedir?
 

Bitrate'in önemi, yayınlanan videoların yüksek bir kaliteye sahip olmasını sağlamasıdır. Yayınlanan bir Youtube videosundaki bitrate ne kadar yüksek ise, video o denli yüksek çözünürlüğe sahip olacaktır. Bu durum, videoların izlenme oranını yükselten bir etki sunmaktadır. Çünkü hiç kimse kalitesi düşük olan videoları izlemeyi tercih etmez. Bu nedenle özellikle çeşitli video ve film paylaşım platformlarında yayınlanan videoların bitrate seviyesinin yüksek olması hedeflenmektedir. Tüm bu bilgilerden yola çıkılarak youtube bitrate değerlerinin kanalların abone sayısını, izleyici kitlesini arttıran bir etken olduğundan bahsetmek mümkündür. 


Youtube Bitrate Değerleri Nasıl Olmalıdır?
 

Youtube üzerinde paylaşılan videolarda bitrate oranının iyi bir seviyede olması, videolardaki görüntünün net ve anlaşılır biçimde algılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu konuda önerilen youtube bitrate değeri 4K'dır. Bu seviyeye sahip olan videolardaki görüntülerin canlılığı, onların daha fazla izlenilir olması için bir etkendir.

Bu değer üzerinden yayınlanan videolar, arama motorları tarafından da olumlu biçimde algılanmaktadır. Bir videonun arama motorlarında öne çıkarılabilmesi için gereken şartların arasında bitrate değerlerinin olduğu da bilinmektedir. Bu tür videolar, Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından yüksek kaliteli olarak algılanmakta ve videonun ait olduğu konu hakkında arama yapan internet kullanıcıları için her daim ilk sıralarda gösterilmektedir. 

Youtube'da İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır? makalemize göz atmak için bağlantıya tıklayın:

www.recelinteractive.com/blog/youtubeda-izlenme-sayisi-nasil-arttirilir

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.