Youtube İçin Video Editleme Nasıl Yapılır?

Youtube İçin Video Editleme Nasıl Yapılır?

Bilgi içerikli ya da eğlence amaçlı çekilmiş olan videolarınızı, en büyük paylaşım sitesi olan Youtube üzerinden paylaşmak için bazı önemli bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Öncelikle videolarınızın daha yüksek çözünürlükte çekilmiş olmasına bunun içinde kaliteli bir kamera cihazınızın olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda çekmiş olduğunuz videoları kesmeniz ve bazı edit yani düzenlemeler yaparak paylaşmanız, kaliteli olması için oldukça önemli olmaktadır. Bu durumlar sonucunda youtube video editleme bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, özel programlar kullanarak kaliteli videoların oluşmasını sağlayabilir. Bir nevi montaj işlemi olarak görülen edit işlemleri için piyasada özel programlar bulunmaktadır.


Youtube Video Edit İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
 

Etkili ve izlenmenizi artıracak olan edit işlemleri için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

● Video içeriğine uygun olan müzikleri kullanmanız ve bu müziklerinde, izin alınarak ya da sıfırdan bestelenerek, videoya koymanız oldukça önemlidir.
● Farklı şarkı ya da bestelerden alıntılanan müzikleri koymanız durumunda, videonuzun kaldırılma ihtimali bulunmaktadır.
● Fotoğraf akışlı video içeriklerinde sesli efektlerin olmasına özen göstermeniz ve bu sırada da görüntü ile sesler arasında uyum olmasına yani ses kaymamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
● Çekmek istediğiniz videolar için kameranızın kaliteli olmasına da özen göstermeniz gerekir.


Youtube Video Editleme İçin Hangi Programlar Bulunuyor?
 

İnternet ortamında yapılan çeşitli işler için insanların en avantajlı yardımcılarından olan çok sayıda program hayata geçirilmiştir. Bahsedilen programlar aynı zamanda youtube video editleme işlemleri içinde piyasada yer almaktadır. İlk aşama da programları kullanma sırasında zorluk çekseniz bile, daha sonraki süreçlerde programları sorunsuz kullanmaya başlayabilirsiniz. En kaliteli ve güvenilir programlar ise şu şekildedir:

● iMovie
Sony Vegas Pro
● Final Cut Pro
● Avid Media Composer
Adobe Premiere Pro
● Movavi Video Editor

Not: Bu programların arasında bir tavsiye isterseniz, size Adobe Premiere Pro'yu öneririm. Yukarıdaki listeden Adobe Premiere Pro'nun üzerine tıklayarak resmi websitesine gidebilirsiniz.


Video Edit Programları İle Neler Yapılabilir?
 

Videolarınızda kesmek istediğiniz yani görüntülerde beğenmediğiniz yerleri kesmenizi ve video içerisinden kaldırmanızı sağlayan edit programları, aynı zamanda genel olarak ücretsizdir. Videonuzda ortaya çıkan seslerinizin düzenlenmesini de sağlayan programlar, görüntülerinizin ve seslerinizin aynı anda oynatılabilmesi işlemini de sağlamaktadır. Farklı görselleri de videonuz üzerinde bulundurmanızı sağlayan programlar ile fotoğraf ya da görselleri, direkt olarak istediğiniz saniyede yapıştırabilirsiniz.

Youtube karanlık temayı nasıl yapacağınızı henüz bilmiyorsanız, Youtube Karanlık Tema Nasıl Yapılır? makalemizden bunu kolayca öğrenebilirsiniz.
 

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.