Youtube'da Hangi İçeriklerden Telif Hakkı Yerim?

Youtube'da Hangi İçeriklerden Telif Hakkı Yerim?

Türkiye açısından bakıldığı zaman internet üzerinden telif hakları oldukça uğraş verici bir durumdur. Nitekim YouTube üzerinden beğenilen paylaşımlar kısa süre içerisinde sosyal medya aracılığıyla milyonlarca insana ulaşıyor. Böylece zaman içerisinde kopya ile gerçeğini ayırt etmek güç hale gelmektedir. Böyle zamanlarda hak sahibi kişiler, telif hakkı alma ve youtube telif atma yollarına başvurmaktadır. O yüzden mutlaka YouTube üzerinden video hazırlarken kişisel haklarınızı korumak ve telif yememek adına bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle artık markalaşma yönünde güzel bir gelir elde etme olanağı sunan YouTube, kısa süre içerisinde yüz binlerce; hatta milyonlarca insana ulaşma şansı sağladığından dolayı, telif hakları çok daha önemli bir hale geliyor.


Telif Hakkı Yememek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
 

Bazı durumları göz önüne alarak YouTube üzerinde telif yeme durumundan kurtulabilirsiniz.

Dikkat engel var yazısı: Eğer YouTube aracılığı ile başkasının bir videosunu kendiniz gibi paylaşmışsınız, kişi videosunu koruma altına alınmışsa bu uyarıyı alırsınız. Eğer böyle bir işleme devam ederseniz o zaman kanalınız kapatılabilir.

Orijinal görüntüler kullanılmalı: Eğer gelir sağlayan bir YouTube kanalınız var ise kesinlikle toplama görüntülerden video hazırlama konusundan uzak durmalısınız.

Gizlilik ve telif hakkı karıştırılmamalıdır: Gizlilik ihlali ve telif hakkı farklı şeylerdir. Görüntünüz ya da sesiniz kaydedilerek paylaşılır ise bu durum fikir ve ürün hırsızlığına girer. Böyle durumlarda siz de hakkınızı gizlilik ihlali üzerinden koruyabilirsiniz.

Özgün videolar hazırlayın: Özellikle bir oyun veya şarkı üzerinden hazırlayacağınız video aracılığıyla, sizden bir telif hakkı talep edilebilir. Content ıd politikasına yakalanmamak ve bu durumdan uzak kalmak için, daha yaratıcı ve özgün videolar hazırlayarak gelirinizin siz de kalmasına fırsat verebilirsiniz.

Müziklerin telif hakkına dikkat edilmelidir: Videonuzda kullanacağınız bir müzik için mutlaka izin almayı unutmamalısınız. Özellikle telif hakkı daha çok müziklerde ortaya çıkar. O yüzden ünlü isimlerin müziklerini kullanmamalı, daha çok telif hakkına yakalanmayacak müziklere yönelmelisiniz.


Youtube Gelirlerinizin Sizde Kalması İçin Telif Hakkına Dikkat Etmelisiniz
 

Günümüzde oldukça önemli bir kazanç kapısı olan ve insanların markalaşma yönünde önemli bir adım attığı YouTube, bu yüzden telif haklarına büyük bir önem vermektedir. Müzikten resme ve daha birçok farklı etmen ile video hazırlarken, youtube telif atma etkisine yakalanmamak için özgün şekilde bunu gerçekleştirmeye dikkat etmelisiniz.

 

Youtube hakkında bilgi içerikli bir diğer makalemiz olan Youtube Video Kapak Fotoğrafını Nasıl Yaparım? makalesini okumak için tıklayın.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.